| Eusunt132 a întrebat:

Salut. In legatura cu site ul mobile.de au niste preturi si masini ok, in schimb vreau sa stiu daca pretul spre exemplu de 3900 euro (brut), asa cum apare la o masina, cat ar insemna in net. Cum se face calculul?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Doar la salariu este brut si net. N-ai luat niciodata salariu?
3900 este pretul masinii. Net, dupa parerea ta, adica ce dai din buzunar pentru a o cumpara.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Netul e prețul fara TVA dacă vrei să cumperi pe un SRL plătitor de TVA și să îl deduci pentru că majoritatea vânzătorilor pe mobile.de sunt firme.

| darrio2007 a răspuns (pentru Eusunt132):

Ai dreptate. Cred ca nu a stiut sa scrie. Este pretul masinii, integral.

| Simpatic a răspuns:

Preturile pe care le vezi afisate pe siturile de vanzari auto daca sunt vandute de dealeri autorizati, sunt preturi care contin si TVA, deci pretul afisat este cel final!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista pret brut sau net la cumparaturi, doar salariul poate fi brut si net.

Daca scrie 3900 euro apai atata ai de platit: 3900 euro.
Daca platesti in lei, atunci se face convesia la cursul valuntar din ziua platii, care azi este aproximativ: 19.408 roni (lei) la cursul BNR de azi.

https://www.cursbnr.ro/convertor-valutar

| Bogdan0783 a răspuns:

Eu am luat acum 7 ani o masina de pe mobile.de.Am platit atat cat scria. Ceea ce spui tu acolo se aplica in cazul firmelor fiind vorba de deductibilitate tva.Cand mergi sa o iei ar fi bine sa ai pe cineva care stie germana, sa te feresti de case auto detinute de turci si sa nu spui ca masina merge la export. Daca masina are ceva probleme si stiu ca pleaca la export o vand fara nici o retinere. Daca stiu ca ramane in Germania atunci daca nu e ok iti spun, nu risca ca la ei e ceva mai aspra legea. Vezi de altfel sa noteze km pe contract