| anonim_4396 a întrebat:

Salut o mare am o mare problema sunt un tip prea linistit si multi isi bat joc de mine prin vorbe mai mult ca sunt ...asa si asa...{toate caracterizirile proaste dar eu nu ripostez)ce pot face dar nu prin violenta prin vorbe sunt si indvidiosi va rog ce pot sa fac

14 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Aratale prin realizarile tale, prin ceea ce faci, prin ce ai bun în tine ca nu le esti cu nimic mai prejos. Cu timpul vor înceta cu sicanele. Încearca sa arati cu ce poti fi util în acea mini societate a ta si de asemenea îsi vor schimba parerea despre tine. Si nu uita sa-ti faci prieteni! Singur e greu.

| iuliancico a răspuns:

Ignora-i, dar nu intr-atat incat sa intorci si celalalt obraz. Incearca sa te distantezi de ''cei multi'' si daca e necesar, ''imprieteneste-te (gasesti o modalitate) cu cel superior dintre cei multi. Vei reusi. Totul e sa nu faci o obsesie din asta

| LuS[z] a răspuns:

Ignora-i e cea mai buna arma si la un moment dat te vor lasa in pace

| enam2000 a răspuns:

Trateaza-i cu ignoranta. Facand lucrul acesta le dovedesti ca putin iti pasa de ei si de afirmatiile lor. Probabil ca tu reactionezi la jignirile lor (adica te consumi, te intristezi) iar ei observa asta si in mod sigur ii amuza chiar.Insa desi este greu/dureros, dar in multe situatii trebuie sa-i tratezi cu aceeasi moneda, insa printr-o forma mai inteligenta. Iti dau un exemplu : un grup de fete tachinau o individa in special legat de tatal acesteia (stiind ca el este decedat) ajungandu-se chiar sa o injure de morti iar ea le-a replicat : tata va asteapta cu drag, la racoare 2 metri sub pamant. A dat dovada de multa aciditate in afirmatia ei. Sper ca intr-o buna zi sa nu mai fii jignit.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Te simţi tu cumva cum te fac ei? Adică, dacă ei te fac prost înseamnă că eşti prost? Nu, nu ai absolut nicio treabă cu ei. Pe ei doar la asta îi duce mintea... ignoră-i, dă-le momentul de satisfacţie pentru că de multe ori oamenii îşi bat joc de alţii din invidie.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mersi pentru raspunsuri am sa incerc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa te obisnuiesti cu ideea. Daca iti bati capul cu probleme din astea ei castiga tu pierzi, foarte mult chiar, poti ramane marcat pe viata, cel mai bine e sa fii indiferent. Daca iti spune ca esti prost taci din gura nici macar nu te uiti la el. poti sa mai spui ceva f inteligent din cand in cand dar rar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pune vorbele la suflet si riposteaza aratale cine e sefu pe acolo

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atacuri psihologice

| Smarandica a răspuns:

Ee stai linistit in privinta asta, faptul ca esti linistit nu e deloc un defect! ci din contra, o calitate. o fata linistita si cuminte. Nu se uita la baietii "lucruri slabe" sau asa. se uita la baietii ca tine. banuiesc ca daca esti linistit.esti la locul tau esti si romantic, iar asta cauta fetele la baietibatting eyelashes. sper ca ti-am fost de ajutorhee hee
Pa, pa

| xuanbou a răspuns:

Evita-i happy

| bnj a răspuns:

Cauta baieti mai mari, fa-i prieteni, tine-i pe langa tine, fa misto impreuna cu ei de cei care faceau misto de tine. O sa iti castigi respectul dorit

| Dan23 a răspuns:

Zile asa ""Daia nu ai un prieten de aia nu ai o soarta" sa vezi ca se calmeaza...sincer

| Is There Love In Space? a răspuns:

Poti incerca sa ii ignori. Nu vreau sa te dezamagesc, dar o sa iti spun care este situatia la mine in clasa. Avem un tip in clasa mai timid, mai prostut si sta izolat. Intr-a 9-a isi bateau cativa joc de el... i-a ignorat. Acum intr-a 12-a, isi bate joc 95% din clasa. Parerea mea e ca trebuie sa capeti incredere in tine si sa nu-i lasi sa te calce in picioare. Sper sa treci de situatia ta dificila...