| uNaturra a întrebat:

Salut.

Observ ca pe contul ING Home Banking am 3 conturi diferite cu valuta diferita.

Sa zicem ca cel RON are: 100 RON
Cel EURO are: 20 EURO
Cel USD are: 20 USD

Daca la un caz vreau maine sa ma duc sa scot bani de la ATM, pot sa depasesc suma de 100 RON luand bani si din conturile EURO si USD? Sau trebuie mai intai sa ma duc la schimb valutar si sa transfer banii de pe conturile EURO si USD catre cel RON?

Răspuns Câştigător
| Roxin a răspuns:

Buna!

Da, va fi necesar sa faci conversia pe site. Din contul in EUR, de exemplu, in cel in RON.
Un ATM nu iti poate lua disponibilul de pe alta valuta, din pacate.
Se poate doar daca folosesti un ATM din afara tarii(acelea fac conversia automat).

O zi buna!

| uNaturra explică (pentru Roxin):

Asta e tot ce foiam sa stiu. Multumesc.

Momentan astept 2 plati in valute diferite si de asta intrebam. Cum le primesc, ma duc sa scot banii si nu am vrut sa am probleme.

Nu stii cat dureaza conversia? Sau e instanta la ei pe site?

| Roxin a răspuns (pentru uNaturra):

Conversia e instanta intre conturile proprii. Doar daca faci transfer catre un cont ce apartine altei banci poate sa dureze intre cateva ore si 48 de ore cel mult, luand in considerare si suma, desigur. Sumele mai mari necesita mai multe aprobari din centralele bancii.
In momentul in care primesti banii, faci conversia, apoi verifici contul in lei si vei vedea ca a crescut suma, apoi pentru siguranta verifici si celelalte conturi sa te asiguri ca s-au transferat corect sumele.
Asta e tot. happy

| uNaturra explică (pentru Roxin):

"Conversia e instanta intre conturile proprii."

Asta este tot ce voiam sa stiu. Multumesc frumos!

| Roxin a răspuns (pentru uNaturra):

Cu mare placere!
Daca mai ai intrebari, raspund cu placere.

| uNaturra explică (pentru Roxin):

Oh, multumesc! O sa profit de asta si o sa mai intreb inca una. Se poate sa mi se stearga conturile USD si EURO la cerere? Astfel incat orice suma as primi, indiferent de valuta, sa fie convertita in RON?

| Roxin a răspuns (pentru uNaturra):

Da, se poate. Poti renunta la conturi, insa nu recomand. Imagineaza-ti ca intr-o zi e necesar sa pleci in afara si folosesti cardul. Conversia din lei in valuta se face automat la ATM, dar pierzi din cauza comisioanelor si desigur din cauza ratei de conversie care, la cumparare, e mult mai mare.
Pastreaza contul in euro, mentenanta costa doar 2 sau 3 euro pe luna, deci nu e cine stie ce.
Mentionez ca in momentul in care primesti sumele in valuta(banuiesc ca prin transfer din afara tarii), transferul in contul tau de RON dureaza pana la 3 zile in cazul ING.

| uNaturra explică (pentru Roxin):

Nu am nici o problema cu asta. Daca e sa platesc comisioane si alte taxe le accept cu drag, nu sunt genul de romanas care ia batul cu steagul in mana si face zgomot pentru niste zeci de lei acolo.

Multumesc frumos! Am contactat ING prin email si le-am cerut sa imi stearga conturile EURO si USD.

Nu mai am intrebari, mi-ai raspuns frumos si m-ai lamurit bine la fiecare intrebare. Multumesc inca odata!

| Roxin a răspuns (pentru uNaturra):

Nicio problema, placerea a fost de partea mea.
Nu stiu daca se poate prin e-mail, cred ca e necesar sa mergi la sediu. Insa, merita incercarea.

O zi frumoasa!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La banci orice te costa. Pana si aerul (conditionat) este inclus in comisioane.
Depui o suma, iar peste o saptamana cand vrei sa-l ridici primesti mai putini inapoi din cauza comisioanelor.
Oricum socotesti, ei vor fi in castig, tu in pierdere.

| uNaturra explică:

Cand spun la schimb valutar ma refer la sectiunea schimb valutar la ei pe site, unde observ ca e posibil sa imi transfer bani intre conturi.