| DaniCooper a întrebat:

Salut toata comunitatea TPU! Important! "Unde sunt multi sfatuitori planul reuseste " zicea un Proverb, asa ca am ales sa vorbesc cu voi despre, un plan e afacere pe care urmeaza sa il dezvolt in Milano. Bine! Va explic cadrul afacerii. In urma acordurilor luate cu un propietar de garaj situat intr-o zona intens circulata ( care dispune de spatiu pentru masinile pe care le inchiriaza, de un spatiu inutilizat si spalatorie auto cu jet de apa, utilizat pentru masinile inchiriate etc... ), am decis sa ne intalnim in viitorul apropiat sa discutam pe marginea acestui subiecte si anume " colaborare, afaceri, dezvoltare, spalatoria auto". Pana acuma am 2 planuri de dezvoltat pentru a fii invingator, iar ca acesta sa reuseasca ma bazez pe sfaturile expertilor in domeniul afacerilor dar si a incheieri de contracte. Planul nr, 1 : " sa ma angajez ca asociat la ei, sa fac o investitie in produse, iar apoi publicitate. promovare etc, si sa am un salariu xxxx euro".
Planul 2 "deschid o firma in Romania PFA sau SRL ma promovez ca firma, logo, site, oferte, publicitate etc, investesc in produse, lucrez, facturez din din Romania in Eu, folosesc spatiul si spalatoria lui si ii dau un procent de onoare din incasari pentru spatiu, spalatorie, lumina, apa, etc. Doresc un raspuns cat mai elaborat din partea unui specialist daca este posibil. Va multumesc anticipat la toti, Dani Cozma

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a avea succes in afaceri te sfatuiesc ca, intai, sa investesti in tine urmand un curs de antreprenoriat in Italia.

*Vei invata cum se face un plan de afaceri realist, cu obiective masurabile, abordabile si incadrabile in timp.
*Vei invata despre managenentul strategic si-ti vei dezvolta abilitati de recrutare/selectie personal,formarea si gestionarea unei echipe de angajati.
*Vei invata notiunile de baza ale marketingului(cum sa stabilesti preturile, cum sa-ti promovezi produsul/serviciul folosind o anumita strategie).
*Vei invata tehnica sau "arta" negocierii in afaceri.
*Vei invata tehnici si tactici de vanzare.
*Vei invata notiuni de contabilitate.
*Vei invata legislatie comerciala.

Din tot "ghiveciul"din intrebarea ta, inteleg ca italianul, proprietar al spalatoriei auto, cauta fie un investitor si asociat(persoana fizica sau juridica partenera care sa investeasca in dotari si consumabile), fie cauta un administrator pentru noua lui afacere cu spalatoria. Daca in intentia ta este parteneriatul la afacere, atunci fa cursul de antreprenoriat--- te va costa mai putin decat investitia si, in plus, ai un castig: din habarnist devii expert!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

De dat tu stii cum o dai cu el, nu putem noi sa-ti sugeram nimic. Problema majora e ca nu stim piata din Milano. In Bucuresti de exemplu, spalatoriile sunt toate controlate de mafia locala iar cele care nu sunt controlate platesc taxe de protectie. Asa se intampla de regula in orasele mari.