| PooChai a întrebat:

Salut,TPU.Am calatorit in Norvegia (Otopeni-Oslo, Torp) cu compania Wizzair.Mi-au pierdut bagajul.Am fost la "Lost and Found Baggage",le-am zis de bagaj, mi-au cerut biletul, detalii despre bagaj si datele mele de contact.Au spus ca ma anunta ei despre bagaj si daca o sa-l gaseasca o sa mi-l trimita la o adresa din Norvegia.

A trecut o luna,am tot sunat la ei, dar nimic, intra un robot si spune ca o sa ma contacteze ei.

Ce pot sa fac sa primesc despagubiri? Pot sa actionez in instanta? Dupa cat timp nu mai am dreptul sa fac nimic? La ce suma se ridica despagubirile? (Va multumesc+Funda)

Răspuns Câştigător
| express11 a răspuns:

Trebuie sa intri pe site-ul lor, sau sa iei legatura cu vreun reprezentant.de obicei daca iti ratacesc bagajul iti da o suma de ceva bani, pentru a cumpara necesare intretinerii igienice, bani care la recuperarea bagajelor nu ii mai dai inapoi.ii poti actiona si in judecata, depinde cat este termenul de inapoiere.

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Presupun ca ai avut o asigurare de calatorie. Intereseaza-te la asigurator daca acoperea si bagajul si care e procedura.

| PooChai explică (pentru KodrutZ):

Nu am avut asigurare big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru PooChai):

Uite ca ai invatat lectia in modul cel mai nasol cu putinta. De acuma sa iti faci. Eu am fost in Italia vreo 3 zile si am avut asigurare full, inclusiv la bagaje, chit ca am avut la mine un rucsac de laptop cu citeva haine ca bagaj in cabina si nimic mai mult. Oricum a costat cit o halba de bere la Milano si una la Lugano...

| PooChai explică (pentru KodrutZ):

laughing) asta e.am plecat in graba.prima data cu avionul...

| KodrutZ a răspuns (pentru PooChai):

Si iti tinea careva ciomagul la ceafa si te grabea? Si la mine a fost prima oara. Sint citiva lei care ii pot salva pe ai tai de multe belele, acopera inclusiv costurile de repatriere daca cumva o mierlesti prin straini.