| Boarcăș_Alin_1992 a întrebat:

Ma poate ajuta si pe mine sa ies dintr.o încurcătura?
Am făcut o achiziție publica de un serviciu ( o expertiza sudura). In raportul de atribuire si in contract am trecut 30 de metrii liniari de verificat cu o anumită suma ( plata fiind făcută pe metru liniar), din greșeală, (trebuia sa trec 60 m.l.)
Totul bine si frumos, a venit firma, a prestat serviciul ireproșabil defalcat in doua etape încheiate cu proces verbal( in p.v. e specificat ca s.au verificat 30 m.l. in fiecare etapa adică 60 m.l. In total )...acum cand a venit vorba de facturare nu stiu cum sa fac. Eu in contract am cerut 30 m.l., din procesele verbale reiese ca firma a verificat 60 m.l. si nu pot achita serviciul... exista vre.o cale legală prin care pot face o derogare la contract sau cumva sa pot plăti serviciul integral? Menționez ca nu pot lansa către ei o noua comanda (cum pare logic, inca o comanda de 30m.l. Si gata ai scăpat de problema) deoarece probele expertizate nu se mai afla in posesia mea si au fost expediate cu buletinele de verificări emise intr-o data aterioara.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru expertizare firma care a facut-o a emis sau va emite factura si tu platesti acea factura si totul este legal.

| Boarcăș_Alin_1992 explică (pentru Ioandelasal):

Eu sunt limitat sa plătesc factura pe 30 de metrii liniari de expertiza, in procesele verbale scrie clar ca s.au efectuat 60 de metrii liniari de expertiza....cum fac sa împac pe toată lumea....greșeală mea ca am scris in raportul de atribuire doar 30 de m, chiar daca aveam nevoie de 60 m, greșeala lor ca nu s.au oprit la 30 de m si sa-mi spună ca am greșit si sa le mai dau o comanda de Inca 30 de m.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Boarcăș_Alin_1992):

Nu inteleg de ce esti limitat, fii mai explicit.

| Boarcăș_Alin_1992 explică (pentru Ioandelasal):

Pentru ca e o achiziție publica si conform legii contractul se încheie înainte de a executa serviciul. Eu l.am încheiat pe 30 de metrii din greșeală chiar daca aveam nevoie de 60...Firma prestatoare a verificat 60 de metrii cum aveam eu nevoie, dar eu pot sa-i plătesc doar pe 30 de metrii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Boarcăș_Alin_1992):

Faceti un act aditional la contract.