| Robertx999 a întrebat:

Salut, vreau sa încep o afacere, dar nu stiu de unde sa cumpăr haine gen, hanorace tricouri etc pentru a pune logo ul meu pe ele și pentru a le vinde, imi puteți spune de unde as putea cumpara?

Răspuns Câştigător
| SuperCoolDude a răspuns:

Iti zic eu man. Acelasi lucru vreau sa il fac si eu curand.

Modelul de business pe care vrei sa il faci tu se numeste POD (Print On Demand /printare la cerere).

Trebuie sa gasesti un site pe care sa vinzi gen Amazon Merch, Etsy sau Redbubble. Va trebui sa ai grija de contul de pe siturile astea, sa postezi frecvent liste cu produse si sa nu incalci regulile (gen sa nu ai produse sau fraze cu copyright).
Sunt foarte multi Youtuberi de la care poti invata. Asta fac eu acum. Mi-am salvat multe video-uri si le voi revedea.

O sa scriu toate sfaturile pe un caiet mare si asa voi fi pregatit si mai aproape de a avea un magazin de succes. Trebuie sa inveti inainte de a te lansa. Sunt si niste cursuri (unele moca) pe care le voi urma.
Iti recomand canalul Etsy Consultancy de exemplu. Sunt foarte multe sfaturi pentru a vinde pe platforma asta. Dar tu cauta sa inveti inainte de a te lansa. Cauta videoclipuri despre Print On Demand. In loc sa te uiti la prostii, poti invata domeniul. Si zic asta pentru ca se pot face bani multi (daca esti dedicat evident). Asta e unul din pasi.

Daca totusi nu vrei sa vinzi pe siturile astea, poti sa iti faci tu site propriu sau iti poti crea Shopify (dar aici problema e ca trebuie ca tu sa iti aduci trafic/cumparatori).
Siturile gen Amazon, Etsy si Redbubble au trafic propriu. Nici nu trebuie sa te promovezi pe social media. Au trafic propriu si organic. Tu doar să postezi produse bune.

Si ca sa iti raspund la intrebare (pentru ca se leaga cu ce am zis), ideea e ca sunt mai multi producatori pe care tu ii poti alege sa iti faca produsele si sa le transporte.
Producatorii astia POD sunt multi, dar iti zic cativa populari: Printify si Printful.

Astia sunt cei mai comuni, au produse ok si servicii de calitate.
Va trebui sa cauti tu prin videoclipuri sau pe net altii, dar astia sunt cei mai buni.

Ideea e ca astia iti fac produsele si se ocupa cu livrarea, iar tu te ocupi cu situ.
Iar producatorii astia se pot uni cu magazinul tau (printr-un link).
Va trebui sa te interesezi de asta. Daca esti capabil sa urmaresti video-uri pe Youtube si stii engleza, vei intelege cum se face.

Mai notez ca producatorii astia au si abonamente platite din care tu o sa poti sa cumperi mai ieftin produsele. Nu stiu care din ele ofera serviciul (am uitat), dar asta te va ajuta sa ai un profit mai mare. Desi dai 15 euro lunar, o sa ai per comanda preturi reduse si iti poti permite sa maresti si pe site pretul. E chiar util. Plus ca ai acces si la beneficii.

Asta trebuie sa cauti si sa inveti: Print On Demand, Print On Demand Companies si sa gasesti situri pe care sa vinzi.

Bafta nouahee hee

| Robertx999 explică (pentru SuperCoolDude):

Îmi dai și mie instagramul tau bro?

| SuperCoolDude a răspuns (pentru Robertx999):

Nu folosesc social media man, dar ma gasesti pe telegram daca vrei

| Robertx999 explică (pentru SuperCoolDude):

Cum?

| SuperCoolDude a răspuns (pentru Robertx999):

+40735241184 cauti nr asta de telefon