| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi deschid un Service Gsm iT reparatii telefoane,tablete Pc,momentan repar acasa, ce curs ar trebui sa urmez ca sa il deschid, ar fi ceva de viitor, s-ar castiga din asta? astept raspunsuri

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut Iulian
Pentru SRL nu-ti trebuie decat banii de infiintarea firmei, dar pentru PFA/II/IF ai nevoie de calificare (diploma care sa ateste) sau experienta de cativa ani in domeniu (adeverinta de la un loc de munca similar).
Daca se castiga tu ar trebui sa-ti faci calculele, mai ales ca zici ca faci asa deja.
Bafta

| iulianiulian17 a răspuns (pentru CataC):

De castigat, s-ar castiga, numai ca trebuie sa ai toata aparatura necesara si trebuie deschis undeva in centru (de exemplu in centrul Botosaniului) si sa iasa in evidenta. multumesc

4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Electronica niciodată nu o să moară, asta e viitorul.
Şi eu vreau să îmi deschid un IT Manager şi trebuie în primul rând să urmezi un profil despre electronică (să înveţi fizică, ca de exemplu eu sunt la un colegiu tehnic pe profilul electronica si automatizari si cand termin clasa a 12-a imi da diploma pe langa bac un certificat de specialist in tehnica de calcul).
Dupa poti urma o facultate de IT si alte chestii sau daca vrei ceva pe programare la un mate-info (dar iti mananci creierii cu un c++ /html/php si altele)
Oricum cheia in IT e sa inveti bazele in primul rand (ce inseamna placa de baza, codensatori, procesor si altele) si dupa sa tii pasul cu tehnologia. (sa fii la curent mereu cu ce e nou )
Eu asta as vrea sa urmez pe langa alte hobby-uri (vreau sa fac si ceva din sport).

| iulianiulian17 a răspuns (pentru Evolution):

Eu sunt momentan la liceu (protectia mediului Agricultura ), si liceul meu nu are nici o legatura cu domeniul in care vreau sa lucrez, si dupa ce il termin ar trebui sa urmez un curs de electronica sau iT sa imi dea o diploma in domeniu. multumesc

| Evolution a răspuns (pentru iulianiulian17):

Neneie in primul rând ar trebui să te transferi.
în al doilea rând interesează-te de examenul ECDL (caută pe google să vezi ce înseamnă).
Ia nişte cursuri, dai examenul dupa mai vezi ce faci.
Oricum nu ai sa faci nimic dacă rămai la liceul acela.