| chelstone a întrebat:

Vreau sa-mi deschid un salon de infrumusetare (SRL) si vreau sa stiu daca am nevoie de calificare in domeniu in mod obligatoriu?!

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In cazul deschiderii unui PFA, da, ai nevoie de calificarea in profesie --- in cazul SRL-ului, nu.
In schimb, ai nevoie de autorizatii si avize : http://www.infiintarifirme.ro/infiintare-salon-cosmetica.php

| Danzell a răspuns:

Nu cred ca este nevoie dar trebuie sa stii ce faci. calificarea insa iti certifica calitatea serviciului

| MisFit20 a răspuns:

Daca profesezi in salonul respectiv, da, daca nu nu ai nevoie doar esti patroan/a.

| Skypee a răspuns:

N-ai nevoie de claificare, iti trebuie teren, licenta(o cumperi pentru ca sa poti avea o afacere) si angajati.Sau daca vrei tu sa lucrezi in salon iti trebuie calificare in domeniu.

| ale28bz a răspuns:

E greu de crezut, dar dacă salonul are şi Coafură - Frizerie, trebuie să ai calificare chiar dacă nu activezi în acel salon, nu îţi vor permite să treci în licenţa de funcţionare şi aceste două activităţi, dacă nu ai diplomă în domeniu. E de neexplicat cum dau unii răspunsuri, doar aşa să fie, pentru un tricou (primul loc) ce or face cu el că mai e puţin şi vine iarna