| bleakk a întrebat:

Vreau sa va spun si eu povestea familiei mele.Ne descurcam in aceasta perioada (de iarna) destul de greu cu banii.De ce? Sa va spun. Tatal meu lucreaza (in particular) cu inca un vecin in zidarie/constructii.In timpul anului (martie/aprilie-noiembrie) au de munca mai tot timpul si se castiga destul de bine.Doar ca in aceasta perioada rece(stand la tara) nu se gasesc lucrari in interior,iar ei trebuie sa le programeze dupa perioada de rece,deci prin martie/aprilie.E si destul de dificil, cand nu gasesc de munca (exista si astfel de timp) si vreau sa va intreb cum sa trecem peste aceasta situatie? In timpul iernii familia noastra traieste doar din pensia bunicului (800 RON)+ burse/alocatii si bani de abonamente pe care le primesc eu si fratele meu de la scoala.Mama nu lucreaza, tata iarna nu.Pareri/sfaturi.Va rog

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

E greu pentr u fiecare, dar dacă tatăl tău este încă sănătos si în putere, nu zace la pat, în lunile astea de iarnă i si poate pune anunturi in tot satul pe meseria in care are calificare, si sigur găseste ceva de lucru, măcar banii de pîine să îi scoată, voi ce vîrste ave ti? Si mama ta de ce nu lucrează? Are copii de crescut? Să si caute si ea că asa degeaba stă si asteaptă să aducă doar tatăl tău bani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa faca si ei ce fac restul oamenilor... sa isi caute de lucru iarna.

daca nu se descurca cu un salariu sa isi caute de munca si mama ta, iar tatal tau poate oricand sa isi caute si altceva de munca, sau sa isi extinda munca pe care o face. Iarna se cauta instalatori se fac amenajari interioare

| Trandafirii a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa ia somaj cateva luni si in timpul asta isi cauta de munca, poate lucra si la un chiosculet sau cu agricultura, bafta!

| suntserios a răspuns (pentru Trandafirii):

Tu crezi ca asa se ia somajul? cand are fiecare chef?

| Mariapetrupanainte a răspuns:

Eu as putea spune ca sunt intr-o situatie si mai rea, mama nu lucreaza si tata din cauza sanatatii deja mai de 3 ani la fel nu lucreaza numai cheltuie pe tratamente banii de pe grupa se duc mai toti pe medicamente Noi tot traim la tara insa ne descurcam mai facem economii, nu imi permit chiar tot ce imi doresc, mama ingrijeste de o bartrina se zbate isi mai cauta de lucru.Rabda si tu oleaca ca nu-i sfirsitul lumii.

| Joker1305 a răspuns:

Pot sa se angajeze la Super Bingo Metropolis happy Ei ofera tot timpul loc de munca si nu este nici foarte dificila munca si salariul e rezonabil, zic eu

| ʚiɞ_ʚiɞ_Iulia_1992 a răspuns:

Pai sunt sigura ca in satul vostru sunt si batrani care nu pot sa isi taie lemnele asa ca tatal tau poate face asta in locul lor.Da, nu va castiga atat de mult dar...asta e! Macar mai castigati ceva banuti!