| bleakk a întrebat:

Familia mea este compusa din:tata(41 ani), mama(43 ani), fratele meu(15 ani) si eu(17 ani) + bunicul din partea mamei (74 ani) care sta cu noi. Suntem o familie de la tara, eu si fratele meu fiind nevoiti sa mergem la liceu cu microbuzul, amandoi avand abonamente. Vrea sa va spun ca venitul familiei noastre este destul de mic, mai ales in aceasta perioada de iarna, inceput de primavara. De ce? Sa va spun. Tatal meu si pensia bunicului(800 lei) sunt singurele surse de venit din timpul anului deoarece mama nu lucreaza. Este destul de greu. Tata lucreaza cu un vecin (in particular/fara carte de munca) in constructii/zidarie + amenajari interioare (gresie/faianta,tavane si tot ce se poate stii in domeniu). Nu au 'studii' in domeniu, ci au invatat cu timpul, deci experienta isi spune cuvantul. Ei gasesc lucrari in sat/alte sate mai pe tot parcursul anului, si sunt destul de cautati. Lucreaza impreuna de 5 ani. Insa,in aceasta perioada de iarna, nu pot lucra deoarece este frig si isi pun sanatatea in pericol. Este deci bine cand au lucrari ca este o zona banoasa, dar si munca grea. Mama are o postliceala sanitara, a lucrat cativa ani ca asistenta medicala la un medic de familie insa de atunci (4-5 ani) nu isi mai gaseste de lucru in acest domeniu.Ea este casnica de ceva ani de cand nu mai lucreaza ca asistenta si nu isi gaseste in domeniu pentru ca se cere bani (deci coruptie).Ea isi doreste enorm sa lucreze, dar in ciuda cautarilor nu gaseste. Ar fi un lucru extraordinar pentru familie daca ar lucra si mama. Doresc ajutor din partea dvs. Niste sfaturi/pareri/recomandari.

3 răspunsuri:
| TheCuriousBoy a răspuns:

Cum adica nu isi gaseste in domeniu pentru ca se cere bani, cum adica coruptie.

Daca as stii ce inseamna astea, cred ca as stii sa te ajut.

Tot raman pe modul *Confused*.

| bleakk explică (pentru TheCuriousBoy):

De exemplu daca se duce sa se angajeze, toti medicii sau spitalele cer bani 1500-2000 euro ca sa intre, adica spaga.

| KodrutZ a răspuns (pentru bleakk):

Si a incercat sa se duca si la Politie/DNA cu treaba asta? La privat de ce nu se duce? Sint nspe firme care recruteaza asistente pentru strainatate, acolo de ce nu incearca? Zici ca stati la tara, deci presupun ca aveti teren/livada/animale, ceva. Sa ia si sa faca masiv gemuri/dulceturi/zacusti si sa le vinda direct clientilor (gasesti pe net piata de desfacere la greu, si daca faci treaba buna, fidelizezi clientii usor). Se pot face multe, chiar e pacat sa stai la tara si sa zici ca nu se pot face bani.