| anonim_4396 a întrebat:

am auzit o prietena ca isi doreste niste creioane speciale pentru desen. Asi vrea sa i le fac cadou, dar nu stiu cum se numesc(cred ca au un nume) si nici unde le gasesc. cred ca ar vrea doar de culoare neagra deoarece nu ii place sa deseneze in culori.
Cum se numesc si unde le gasesc?

Răspuns Câştigător
| Teodoraa6 a răspuns:

Sunt creioane "B" poti sa ii cumperi de la B pana la 10 B, ai putea sa ii mai cumperi si o radiera"FACTIS"(TRIUNGHIULARA) si una de carbune (o va ajuta la umbre) si o ascutitoare draguta, ar fi un cadou foarte dragut. le poti cumpara de la magazinele de pictura/sculptura/modelaj/grafica adica de la cele magazine de unde isi achizitioneaza elevii de la liceele de arte materialele. Funda?

| aditzu999 a răspuns (pentru Teodoraa6):

Care e diferebta intre B si 10B? Si care e cel mai bun?

| Teodoraa6 a răspuns (pentru aditzu999):

Cu cat nr este mai mare cu atat varful creionului este mai muale. pai toate sunt bune si pentru un desen bun iti trebuie toate

| aditzu999 a răspuns (pentru Teodoraa6):

Mersi mult! si cam cat ar costa un set?

| Teodoraa6 a răspuns (pentru aditzu999):

Nu mai stiu exact dar poti sa iei si la bucata cred ca e 2 lei unu. depinde de magazin dar nu e mare avere

| aditzu999 a răspuns (pentru Teodoraa6):

Merci mult!

| Teodoraa6 a răspuns (pentru aditzu999):

Imi dai funda?laughing)

| aditzu999 a răspuns (pentru Teodoraa6):

Ti-am dat!

11 răspunsuri:
| Hinata1999 a răspuns:

Se numesc creioane B
Normal se folosesc HB
B-urile sunt mai moi
Se găsesc la librărie si exista 8

| radioactive00 a răspuns:

Sunt niste creioane speciale din cărbune, de culoare neagră. Sunt pentru umbre si pentru schite.Gasesti online sau la magazine de arta. Poti intreba la librarii.

| EdwardAlex a răspuns:

Se numesc creioane din grafit si sunt in intregime alcatuite din mina de creion, sunt de mai multe marimi gasesti la librarie la preturile de 3-4 lei unul happy funda?

| LoveFactory a răspuns:

Intreaba la librarie. Mi se pare ca se numesc creioane cu grafit. Cumpara un 2B, alea sunt bune. Sper ca am fost de folos.