| Tiopevuz a întrebat:

Stiti cumva daca oamenii orbi viseaza noaptea? Daca ei nu stiu cum arata nimic, cum pot visa?

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

S-au facut destul de multe studii pe tema asta. Visele nu includ doar ceea ce se poate vedea cu ochii, ca la oamenii normali. In cazul oamenilor orbi, visele sunt "un amalgam" de trairi, senzatii si experiente bazate pe celelalte simturi: auz, miros, simtul tactil.
https://van.physics.illinois.edu/qa/listing.php?id=765

2 răspunsuri:
| Arthiom a răspuns (pentru dfeel):

Imi amintesc de el, a fost si un documentar pe natgeo o data pe tema asta.