| beatleman a întrebat:

Oamenii orbi pot visa?

10 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Sigur ca da, asa cum au imaginatia lor, tot asa au si visurile lor, poate chiar mai frumoase decat ale celor care pot vedea.

| Cretaker a răspuns:

Hurr durr... da, e activitatea subconstientului.

| mihaibrasov a răspuns:

Eu zic sa intrebi unul...

| sensesDelight a răspuns:

Da pot. Visul este ceva ce provine din amintiri, din întâmplările petrecute din ziua respectivă, sau din conversații.
Oamenii orbi au de fapt un spirit mult mai bun de observații decât noi. Ei simt, nu le trebuie ochi, și depistează stările persoanelor din jur cu mai multă ușurință decât noi.
Într-o zi m-am dus cu mama la o ședință și o persoană venise cu fiica ei, oarbă fiindcă nu avea cu cine să stea. Cum ei au început ședința, eu m-am apropiat de fetița aceea. Avea doar 9 ani și părea foarte matură, avea o sensibilitate pe care n-o mai întâlnisem la nicio persoană și știa să aprecieze ceea ce avea și să iubească.
M-a minunat foarte tare, chiar nu mă așteptam la fel cum nimeni nu s-ar aștepta.

| pauladrian a răspuns:

Oamenii care orbesc dupa nastere vad, in continuare, imagini in visele lor. Cei care s-au nascut fara darul vederii sunt privati de aceasta dimensiune onirica, dar se bucura de vise la fel de "vii" ca toti ceilalti. http://www.descopera.ro/......espre-vise

| Mihaitsa22 a răspuns:

Desigur! visele nu sunt provocate neaparat de ceea ce vedem iar atunci cand visam ochii nu i-au parte la acea activitate.totul tine de creier si de reactiile acestuia...deci,da!

| Byushka a răspuns:

thinking au si ei visele lor sad poate viseaza cum arata soarele...thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar orbii nascuti cu aceasta deficienta nu pot visa.

| Fallen a răspuns:

Eu cred ca pot visa deoarece ei nu au fost de mititei orbii dar au avut si ei viata ca noi, si pe urma au avut cu ochii probleme.

| caty_5553 a răspuns:

Sigur ca da