| office1999 a întrebat:

Ce parere aveti despre Aikido? Multi oameni spun ca " aikido is bullshit"... Dupa ce am vazut pe internet cateva filmulete, eu cred ca Aikido sunt niste arte martiale destul de bune si utile.
Ce parere aveti?

1 răspuns:
| FataȘarpe a răspuns:

Aikido este una dintre cele mai frumoste arte martiale. Este o arta ce imbina intelectul in mod perfect cu fizicul. Este ceva ce doar oamenii rabadatori si inteligenti pot practica. In Aikido ideea e sa nu ranesti, sa nu te ranesti si totusi sa castigi. Ideea "luptei" e sa folosesti puterea adversarului in favoarea ta, incat sa il poti imobiliza (o astfel de demonstratie e superba), iar dupa poti sa faci ce vrei, in gen miscari comune altor stiluri mai violente sau sa sa iti faci timp sa scapi. Eu practic karate kyokushin si senpai-ul meu a fost invatacelul sensei-ului care e maestru Aikido. Toate artele martiale sunt superbe in felul lor.