| Alex a întrebat:

1. Care este mai buna: masina DIESEL sau pe BENZINA?

20 răspunsuri:
| BassHunter13 a răspuns:

Daca faci peste 10000km anual Diesel daca faci sub 10000km pe an atuncea benzina!

| darrio2007 a răspuns:

Ca putere de tractiune DIESEL.Ca viteza BENZINA.

| RB26DETT a răspuns:

Dieselul este mai scump de intretinut, motorizarile pe benzina sunt foarte foarte bune deoarece : benzina este scumpa dar nu ca motorina si ai un avantaj mare la motorizare pe benzina, poti sa montezi o instalatie GPL, un litru de gaz[ GPL ] costa in jur de 3 RON! si GPL scade puterea cu 10% si creste putin putin consumul. Acum, la motorizarile pe benzina, masinile accelereaza repede la turatie mare fata de o masina cu motorizare diesel care are plecarea de pe loc drept punctul forte, daca este sa faci un fel de liniuta [ drag, cursa in linie dreapta ] intre o masina cu motorizare diesel si una cu motorizare benzina ambele avand aceeasi greutate si aceeasi putere, diesel va pleca mai repede de pe loc, asta ar putea duce la concluzia ca dieselul este bun in orasele mari si aglomerate cand trebuie sa iesi repede dintr-o intersectie etc... folosindu-se de turbina, o masina cu motorizare diesel este mult mai usor de manevrat [ plecarea de pe loc ] la benzina, daca iti place ca la 100 km/h sa intri intr-o depasire si sa nu dureze prea mult, o masina cu motorizare benzina accelereaza mult mai repede decat una diesel, concluzia este ca : diesel este foarte bun la plecari, la turatie mica, benzina este foarte buna la viteza, accelereaza foarte bine de la turatie de peste 4000 RPM

| marcous a răspuns (pentru RB26DETT):

De ce aveti toti impresai ca Dieselul pleaca mai repede de pe loc? E o impresie falsa data de fraptul ca Dieselul atinge cuplul maxim undeva in jur de 2000 de rpm iar benzinarul undeva in jur de 3000 si ceva rpm. Ia tureaza tu benzinarul la 3500 rpm inainte sa pleci de pe loc, sa vedem care motor se ''infige'' mai repede atunci. Nu mai vorbim de Turbo Benzina, unde ai cuplu mare si la turatii mai mici.
Motorul pe Benzina este mai puternic, se tureaza mai mult si este superior in depasiri. Dieselul are cuplu mai mare la turatii mici, dar la turatii mari se plafoneaza (motorina nu se mai arde corect in pistoane)

| RB26DETT a răspuns (pentru marcous):

Este corect ce ai spus dar totusi, vreau sa spun ca dieselul nu necesita turat la plecarea de pe loc pentru a pleca mai tarewinking. eu am condus masina cu motorizare diesel si motorizare benzina si mi s-a parut mai usor de condus dieselul, la plecare este mai simplu.

| Eugen000 a răspuns (pentru marcous):

Nene, e corect ce a zis CristiCristi!
Un Subaru Legacy 2.0 Turbodiesel o rupe cu mult mai repede decit o Skoda Octavia RS 2. 0TFSI, chiar si in a 2-a treapta, ca sa nu zici ca e 4x4.
Puterea nu spune nimic despre acceleratie. Aici vine cuplul!
Puterea e lucru pe o unitate de timp, lucrul se face pe baza de energie iar energie vine din CIT DE MULT COMBUSTIBIL ARZI TU. Deci la turatii mari, intr-o unitate de timp arzi mai multa benzina, de aici si putere mai mare.

| robijam a răspuns:

Daca vrei putere mai mare Benzina, daca vrei consum mic Diesel. Cele diesel sunt de obicei mai "puturoase" decat cele pe benzina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Diesel ul e mai pretentios la intretinere si mai scump la achizitie, in rest depinde de la persoana in parte ce prefera

| raluk27 a răspuns:

Depinde cum urmeaza sa folosesti masina respectiva. Cele pe motorina sunt mai scumpe, au demarajul ceva mai greu, insa pe distante mari, consumul e mai mic. Daca vrei o masina pe care sa o folosesti in principal prin oras, alege benzina.

| AgathaRo a răspuns:

La motorizari diesel ai cuplu mai mare.
Sincer nu stiu ce sa zic am 2 masini de 2 tipuri de motorizari (diesel si benzina) daca as avea de ales cu siguranta benzina ar fi. La diesel daca nu o accelerezi corect (ma refer la forfectare) se strica turbina. Mai ai injectoare daca nu schimbi consumabilele la timp, debitmetru de aer. E mult mai pretentios motorizarea diesel.

| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Salut!
Benzina va fi mult mai fiabila!
Dieselul are piesele mai scumpe, este mai putin fiabila dar are consumul mai mic!

| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Nu poti spune clar!
Benzina :
+Fiabilitate
+Performanta
+Accesibilitate
-Poluante
-Consumatoare

Diesel:
+Consum
+Polueaza Putin
-Fiabilitate
-Pret

GPL
+Pret
+Consum
-Performanta
-Fiabilitate

Daca iei o masina SH, Doamne fereste sa iei un Diesel! Ti se strica, ori dai munti de bani, ori arunci masina...
GPL nu recomand sa iei pentru ca scade performantele...
Deci cauta o masina pe BENZINA cu consum DECENT!
Sper ca te-am putut ajuta!

| JIJ a răspuns:

Din punct de vedere al randamentului pe diesel e mai bine.

| marcous a răspuns:

Mai buna pentru ce?
Daca vrei sa cari marfa, n-o sa-ti cumperi masina pe benzina, ca rupi portofelul in 4.
Daca mergi mult pe sosea n-o sa-ti cumperi Diesel, ca se uzeaza mai repede si e mai puturos in depasiri.

| tudorviorel a răspuns:

Daca cumperi masina noua diesel consuma mai putin dar are,.sh daca cumperi trebuie sa analizezi pretul masini +eventuale costuri de intretinere care la diesel sint mai mari.o masina benzina+gpl la pret te scoate mai ieftin decit una pe motorina

| XtremeX a răspuns:

Eu prefer benzina, momentan am un BMW 320i e46 si sunt multumit de el. Am mers cu al unui prieten dar, m-a dezamagit total, acum na fiecare cu ce`i place.

| sasa93 a răspuns:

Diezel mai scump de ntrtinut si la tacse dar merita plus deasupra si economica

| marcous a răspuns (pentru sasa93):

Diesel, intretinut, taxe, etc...

| christiaan a răspuns:

Diesel sau dizel

| Serty a răspuns:

Depinde. Diesel e mai lenta dar mai usor de intretinut... Benzina e mai iute dar mai greu de intretinut in sensul ca, consuma mai mult