| GoldenCat a întrebat:

Cu ce e mai bine sa se alimenteze i masina: diesel, benzina? Sau ce mai e acolo?

5 răspunsuri:
| DEBrown a răspuns:

Mai nou am vazut ca se poate si cu ulei de gatit.

| ombladon a răspuns (pentru DEBrown):

Da,la motoarele diesel si cu bioetanol la cele otto.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e intrebare la misto sau cum?

motoarele diesel se alimenteaza cu diesel, cele pe benzina cu benzina

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce fel de masina, sunt mai multe combinatii reusite. De exemplu: masina mica e ideala daca e pe benzina; masina mare, de familie, e buna doar daca-i diesel, sau are un motor maricel pe benzina + instalatie GPL secventiala.
Diesel-ul e de drum lung, viteza mare, benzinarul e mai de oras, pentru masini mai micute sau usoare.

| DarkSpy a răspuns:

Masina se alimenteaza in functie de motor. Nu poti pune benzina daca motorul e diesel sau invers.
In general motoarele diesel consuma mai putin si dureaza mai mult (deci ar fi de preferat).