| SaveTheNature a întrebat:

Am pierdut cheia de la masina. Era singura cheie pe care o aveam.
Masina e un Opel corsa 2003 -cu inchidere centralizata.(fara telecomanda).
1Cum pot face alta cheie?
2.Cam cat m-ar costa(aproximativ)?
PS: Mentionez ca masina e incuiata.

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Ca sa faci o alta cheie te costa vreo 700 de lei, ca sa schimbi incuietorile si contactul te costa cam 300 de lei... nu prea merita sa pastrezi vechile incuietori si contactul. Ca sa descui masina trebuie un mecanic bun, nu este mare problema la Corsa mai ales modelele pana in 2009, deci eu cred ca in 300 de lei rezolvi problema. Data viitoare sa pastrezi minim doua chei de rezerva macar din alea facute la brutar in obor daca nu originale pe comanda!

10 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

In jur de 4-5 sute de lei daca nu cumva va necesita schimbarea sistemului electronic de inchidere.

| harciog a răspuns:

Am uitat sa-ti spun ca daca este aceeasi cheie folosita si la contact motor o sa te cam usture pina pe la vreo 900-1000 de lei.A facut unul pentru o dacie solentza, a lasat-o omul la soare o zi intreaga.

Răspuns utilizator avertizat
| ionutzinca a răspuns:

Teas sfatui sa spargi geamul si iei altul deschizi usile si schimbi contactu ca aceeasi problema am avut-o si eu!