| RenaultTunning a întrebat:

am un Renault Clio din 1.4 din anul 1999, si vreau sa-i fac motor swap, dar n-am nicio idee despre acest lucru, sau daca se poate. Intrebarea este: pot face motor swap pe acest model? si daca da, care este maximul? (stiu ca in Romania nu se poate, pentru ca motorul nu este considerat o "piesa de schimb", dar in alte tari da).

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti face swap, in limita pieselor compatibile cu masina ta.
In principiu poti face orice configuratie de fabrica, cum ar fi motorizare de Clio RS (2.0 benzina aspirat, 172cp). Si nu te opreste nimeni sa si modifici motorul pe care il pui (alt set motor, soft, injectoare, turbo, evacuare, etc).
In Romania se omologheaza mai greu asemenea modificari, dar sunt acceptate si la noi, cu costuri pe masura. Trebuie factura pe motor, factura pe manopera... Iar la noi se lucreaza in mare parte fara facturi, de aia e "imposibil", la prima vedere. Masina intra in niste teste serioase la RAR Bucuresti, fiind vorba de un motor foarte puternic, in comparatie cu originalul. Trebuie neaparat sa faci upgrade si la suspensie si frane.