| Ady21 a întrebat:

Am si eu o problema cu un scuter Dynamic First-bike!
Inainte nu imi pornea la cald din cauza segmentilor... acum am schimbat segmentii, am curatat carburatorul si face aceeasi chestie. Cand e motorul rece porneste din telecomanda, iar cand se incalzeste o ia foarte greu, dupa 8-9 incercari la automat, sau 5-6 pedale.
P.S: buretele de la filtru de aer l-am scos deoarece motorul nu se tura deloc, nu isi tragea aer... acum ma gandesc ca isi trage prea mult aer cand vreau sa pornesc la cald. voi ce ziceti?
Bujia functioneaza perfect!

Răspuns Câştigător
| KaPy2 a răspuns:

Fa bine și pune-i buretele la filtru înapoi pentru ca motoru trage praf și va trebui sa-l segmentezi iarăși, du-te la un mecanic sa-ți regleze carburatorul(sa-ți dea mai multa benzina), tu când încerci sa-l pornești când este motoru cald carburatoru dându-i benzina putina se evapora(din cauza temperaturii ridicate), nu are ce lua foc ca sa pornească tu dându-i pedale mai multe ii da benzina mai multa și pornește, funda?

| Ady21 explică (pentru KaPy2):

1. Daca ii pun buretele la filtru de aer inapoi motorul nu mai are turatie aproape deloc...se tureaza putin mai tare decat sta la relanti.
2. Nu stii cum pot sa ii reglez carburatorul sa ii dea mai multa benzina? pentru ca nu prea cunosc pe nimeni priceput asa...

| KaPy2 a răspuns (pentru Ady21):

Pai are 2 suruburi in carburator unul de aer si unu de relanti, dai o tura jumate de aer si din relanti dai cat este nevoie adica sa stea la relanti cu aeru dat la o tura jumate, tu nu ai sa reusesti sa ti-l reglezi...

| Ady21 explică (pentru KaPy2):

Exact asa este reglat. cum ai zis tu! deci este alta cauza pentru care nu porneste motorul la cald!

| KaPy2 a răspuns (pentru Ady21):

Mai închizi din aer și reglezi din relanti

| Ady21 explică (pentru KaPy2):

Eu as face cum zici tu dar tare mi-e frica ca nu o sa mai porneasca dupa nici la rece...sau o sa dea rateuri in mers, dar o sa incerc si asa!

| KaPy2 a răspuns (pentru Ady21):

Pai du-te și tu la un mecanic sa îți regleze carburatoru

9 răspunsuri:
| Roman_Florinel_1956 a răspuns:

Benzina putina la carburator

| KooSs a răspuns:

Daca ai setu motor de mult timp schimba-l. Dupa un timp la unele scutere cilindru se ovalizeaza si degeaba il segmentezi.Bafta

| Ady21 explică (pentru KooSs):

O sa il schimb. Am avut o surpriza acum 2 zile... am vrut sa il pornesc si nu mai porneste deloc! nici nu mai da sa porneasca, la automat nu porneste pentru ca nu am bateria incarcata ca nu am mai mers cu el, dar daca dau la peda nu se intampla nimic, nici nu da sa porneasca e ca si cum ai da la peda fara sa pui contactul.
P.S: Bujia functioneaza perect, da scanteie! (am verificat)