| IonelPatrascu a întrebat:

Am un sistem home cinema si nu prea il folosesc, difuzoarele merg excelent mai ales subwooferul, ca intrebare pot conecta subwoofer la un casetofon auto sont cd420t,subwooferul are doar 120 w si fara amplificator, adica direct la mufe?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"doar 120W" - playerul din masina sigur nu are 120W, nici daca aduni puterea reala a celor 4 canale.
Poti sa il montezi la masina, daca sacrifici un canal al playerului doar pentru subwoofer. Am facut treaba asta in copilarie, cat stateam pe loc, aveam un sunet foarte ok. Cand porneam motorul, nu mai auzeam subwooferul laughing

| IonelPatrascu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Boss la casetofon am 52w ×4, si zic daca pot sa il montez daca pot arde finalele casetofonului adica nu i subwoofer auto e cv mult mai slab

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IonelPatrascu):

Ai 52W x4, dar sunt W comerciali, masurati in conditii atmosferice perfecte, cu piese mai calitative decat cele folosite pe banda, in overclock pe la 2 Ohmi laughing
Tu ai difuzoare de 4-8 Ohmi, deci sa zici multumesc pentru 25-30W pe canal.
Ti-am zis, merge pus, am avut si eu, legat pe un canal de spate, si dat din setari (fader) sa mearga mai tare decat cele din fata.

| IonelPatrascu explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Deci il pot monta, sa nu i ard finalele si plus am pe canal 52 w deoare am difuzoare care cu aplificare duc la 300w

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IonelPatrascu):

Daca are intre 4 si 8 ohm subwooferul, il poti pune.
Si lasa-ma cu 52W pe canal, ca e o prostie ce spui acolo. Asta ar insemna o putere consumata de 250-300W. Iar daca te uiti in spatele playerului, ai o siguranta de 10A.
10A x 12V = 120W, valoare peste care se arde siguranta.
Asa ca du-te la culcare cu puterea ta comerciala, e imposibil dpdv tehnic sa ai curentul ala in mufele de plastic ale masinii.