| dannyl a întrebat:

Avem un drum cu 3 benzi pe sens. Pe prima banda e o masina, pe a doua nimic, pe a treia alta masina. Cele 2 masini circula in paralel. La un moment dat, ambii soferi decid sa schimbe banda, pentru a ajunge pe a doua. Nefiind atenti, se ciocnesc facand amandoi acest lucru. Care este vinovat?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel care vine de pe prima banda. Cel care vinde de pe banda 3 are piroritate la schimbarea benzii.

| dannyl explică (pentru suntserios):

De ce are prioritate cel de pe banda 3?

| suntserios a răspuns (pentru dannyl):

Ca asa scrie in lege Art 106

http://legeaz.net/......circulatie

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Amandoi pentru neasigurarea efectuarii manevrei de schimbare a benzii de circulatie, doar daca unul din ei pune semnalizare prima data vinovatul e cel care vrea sa se bage peste el.

| florinlucian a răspuns:

Vinovat este persoana care circula pe prima banda, acesta fiind obligat sa acorde prioritate! happy

| Ionel_Racaru_1976 a răspuns:

Cel de pe banda 3 (dinspre axul drumului) are prioritate.