| Raulito_Raul_1995 a întrebat:

Buna am o problema cu masina pentru a putea-o inmatricula. este vorba de un certificat fiscal care cine a avut masina la eliberat in data de 24.3 2013 eu masina am luat-o anul trecut de la altcineva nu de la proprietaru care e in acte el o avea bagata in baza de date la el la primarie cu impozitele platite la zi. daca scot de acolo acel certificat fiscal as putea sa o inamtriculez masina. proprietaru din acte nu o mai are la el la primarie masina doar la asta de la cine am cumparat-o. ce e de facut?!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de certificatul de atestare fiscala a proprietarului din acte a masinii.

| Raulito_Raul_1995 explică (pentru Ioandelasal):

Bun am ceva certificat fiscal cu propietaru din acte. dar ea acuma e trecuta in alt oras la primarie. nu mai de unde e propietaru.

| OldSoul a răspuns:

Tie iti trebuie fiscalul celui de la care ai cumparat-o.

| Raulito_Raul_1995 explică (pentru OldSoul):

Da aia o am si de la el de la primarie si e platita impozitu pe anul asta si fisa fiscala e la el. dar cineva imi zice ca trebuie fisa fiscala de la cine e trecut in acte. pana la urma ce fisca imi trebuie? aia unde a fost bagata ultima data masina la primarie nu?

| OldSoul a răspuns (pentru Raulito_Raul_1995):

Trebuie sa ai fiscal pentru fiecare contract de vanzare cumparare.
Deci, in cazul tau avand in vedere ca masina e declarata deja la o alta primarie trebuie sa ai certificatul fiscal de la primul proprietar, certificatul fiscal de la cel la care ai luat-o tu.

Si eu am vandut o masina acum ceva timp, eu am luat-o de la o persoana care a scos numerele rosii, deci a fost declarata la primarie la el, am luat fiscalul de la el, am scos si eu un rand de numere rosii, iar cand am vandut-o noului proprietar i-am dat si fiscalul primului proprietar si fiscalul meu pentru a o putea inmatricula.
Altfel spus pentru fiecare contract de vanzare cumparare trebuie sa ai certificat fiscal.