| LittleQween a întrebat:

Buna happy Daca dau examenul la traseu pe o anumita data si pic, iar eu nu ma pot programa fiind ca plec din tara, ar putea sa vina altcineva (un parinte) in locul meu sa ma reprogrameze (daca ii las dosarul si o copie la buletin)? Sau cum ar trebui sa procedez?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa te reprogramezi singur in aceeasi zi, oricum reprogramarea va fi peste cel putin 15 zile libere.

| LittleQween explică (pentru Ioandelasal):

Eu sunt din Iasi si aici trebuie sa astepti intai 15 zile dupa care te reprogramezi. De obicei de programeaza dupa 2 luni.

| Ioandelasal a răspuns (pentru LittleQween):

Termenul de 15 zile se refera la faptul ca nu poti fi reprogramat mai repede de 15 zile, nu ca trebuie sa astepti 15 zile pana te poti duce sa te reprogrameze.
Conform Ordinului 26/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Candidaţii declaraţi «respins» la proba practică pot fi programaţi pentru susţinerea unei noi probe după o perioadă de cel puţin 15 zile, cu achitarea taxei de examinare şi prezentarea dovezii care atestă efectuarea a cel puţin 6 ore suplimentare de pregătire practică într-o şcoală de conducători auto autorizată. Modelul dovezii este prevăzut în anexa nr. 9."