| Alliss91 a întrebat:

Buna dimi! Cine ma poate ajuta si pe mine cu o mica problema?! De curand am schimbat parbrizul la masina iar dupa montarea celui nou senzorul de ploaie nu mai functioneaza ca inainte, desi e reglat la maxim temporizatorul, cand il dau pe automat sterge cand isi aduce aminte, si inainte de schimbarea parbrizului imi stergea foarte repede chiar si cand burnita, care sa fie problema? Masina e un BMW seria 3 e 90, senzorul din cate observ el functioneaza dar nu la fel ca inainte. Cine a mai intampinat astfel de probleme? Multumesc, astept un raspuns care ma poate lamuri!

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ai schimbat parbrizul cu unu after market, de aia merge ca vantu laughing, sau poate ca nu tia conectat acolo cabluri ceva, zic la geam.Geamul ala trebuie sa vina cu ceva conectie, asa se intampla cand pui stifturi.Da na omu no sa dea un snop de bani pentru un parbriz original, asa ca face ce poate.
Asta ce spui de confuzii, cred ca nu stii despre ce anume vorbesti.Omu stie f bine ce spune,senzorul de ploaie face ca stergatoarele sa functioneze mai rapid sau mai usor,fctie de ce apa se afla acolo deasupra pe sensor.
Strica stergatoarele parbrizu, hai ca esti tare de tot laughing probabil tu mergeai fara de aia ti le matuia cum spui laughing eu nu am vazut niciodata geam matuit ca este frecat pe el un cauciuc, daca ai vazut tu, mergi si zile alora de la fabrica, vezi poate ca te angajeaza aia la ei laughing
Ok sa revenim, deci sensorul tau nu cred ca functioneaza. Faptul ca stergatoarele merg aia nu inseamna ca si sensorul ala isi face treaba.Deci intreaba pe cei care au montat, ce geam tiau pus, daca e cu sensor sau nu, daca au conectat cablurile, daca geamu este chinezesc sau mai stiu eu tiganesc laughing chestii de genul asta.
Un geam original nu face figuri, ala merge cum mergea si cel vechi.

| Alliss91 explică (pentru relian):

Senzorul functioneaza, dar nu ca inainte si aici ma refer la viteza de stergere, merge mai lent cand il dau pe automat, nu mai are aceias viteza. Si din cate mi s-a spus in service ca din moment ce schimb parbrizul trebuie resetat acel senzor.

| relian a răspuns:

Sigur parbrizul tau care ai schimbat nu este original.La BMW si un bec daca pui altceva decat spune fabrica se aprinde la bord lumini laughing deci nu m-ar mira ca sensorul din parbriz daca ai sensor si este aftermarket sa nu mearga.Adica nu merge pentru ca nu este facut exact ca cel din fabrica.
Pune tu de exemplu bec led la un BMW care na venit din fabrica cu bec led si o sa vezi ce se intimpla.Asta e ai BMW platesti laughing pui piese ce zic aia, altfel apar probleme.Cam asta cred eu ca ar fi problema, asta asa din ce informati spui tu pe aici

| Alliss91 explică (pentru relian):

Nu e prima data cand schimb parbrizul la masina, e a doua oara cand il schimb dar la prima schimbare nu am avut probleme de acest gen. Eu doar am intrebat daca cineva a mai patit la fel.

| HadesSs a răspuns:

Faci o confuzie, senzorul de ploaie te ajuta sa porneasca stergatoarele singure la prima picatura de ploaie, eu unul am cerut sa mi-l dezactiveze pentru ca imi matuia parbrizul si strica stergatoarele. Tu vorbesti de treapta de viteaza pe care o actionezi singur cat de repede sa iti stearga.

| Alliss91 explică (pentru HadesSs):

Treapta chiar daca e la maxim sterge cu aceias viteza,, a lene,, ceea ce inainte nu aveam aceasta problema.

| HadesSs a răspuns (pentru Alliss91):

Din ce spui tu cu viteza poate fi simpla coincidenta ca ai schimbat parbrizul, banuiesc ca te lasa motorasul la stergator.

| Alliss91 explică (pentru HadesSs):

Am razolvat, problema era din calculatorul masini, trebuia sa-i sterg o eroare dupa ce am schimbat parbrizul. Acum totul e ok si merge foarte bine, multumesc de raspuns!