| Wiking5 a întrebat:

Buna ma puteti ajuta? Am un prieten care a incercat sa instaleze casetofon in masina si a incurcat polaritatile la firele de alimentare la casetofon, am incercat sa-l instalez eu dar tot timpul imi bate siguranta de 15A de la casetofon se poate repara? Sau ce problema are?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Daca a bagat o alimentare pe unde nu trebuia, e bulit 'casetofonul' (pariez ca nu merge cu casete), si de aia prajeste siguranta aia de 15A, ca e in scurt.
2. Banuiesc ca esti si tu la fel de priceput ca si prietenul tau, daca intrebi la randul tau "ce are?", sau chiar tu esti 'prietenul' care a incurcat polaritatile.
Probabil ai acolo 5 fire:
-masa
-plus direct
-plus de la contact
-comanda antena
-semnal iluminare
Ai habar de ele? Le-ai conectat corespunzator? Stii sa folosesti un multimetru ca sa verifici?
Daca da, atunci e clar ca e bulit playerul ala, si doar un electronist poate spune daca se poate repara, sau e prajit ceva important (integrat, chip, vreo 100 de microrezistente, chestii d'astea de-si baga pixu si chinezii).

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Imi bate siguranta...mare caftangiu! Bate pe stanga sau pe dreapta?
Cand nu stii, nu te bagi, simplu!

| Wiking5 explică:

De la casetofon a fost invers conectate plusul galben si negru minusul (pe scurt numai polaritatile au fost incurcate) mi-a zis prietenul meu si a cerut sa-l ajut pentru ca eu am sigurante am schibat siguranta si am legat corect firele dar de fiecare data imi bate siguranta, aveti idee cum as putea repara? Casetofonul este smailo music x2 oricum reparatul la service ar costa mult si nu ar merita

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Wiking5):

Are o parte din placa pe care se duc firele de alimentare, cu niste piese ce se ocupa doar de alimentare. Niste diode, rezistente si eventual condensatori. Alea ar trebui masurate, iar daca ceva e ars din ele, inlocuit. Daca se inlocuiesc alea si tot nu functioneaza, nu prea mai ai ce sa ii faci, mai cauti alte rezistente sau diode arse, si vezi daca se schimba ceva dupa ce le inlocuiesti. Cam asta face si un electronist. Astea se pot schimba in orice aparat; daca a ajuns curentul ala mai departe de aceste piese mai 'brute', si a intrat prin integrate, nu prea il mai poti repara, decat daca dezmembrezi alt aparat, si schimbi 'etajele' (placile), dar asta e deja ca si cum ai schimba aparatul cu totul.

| Wiking5 explică:

Ok mersi i-am putut repara.