| JusTPauL a întrebat:

Am o nelamurire legata de masinile Audi A6. Vreau sa imi schimb masina si nu stiu daca fac alegerea potrivita. Am citit mai multe despre A6 2007-2010 si din cate am inteles sunt ceva probleme pe partea electrica.
Cine a detinut asa ceva poate sa imi dea mai mult detalii? Mersi.

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

E buna daca nu a stricato al cea avut-o inainte.Probleme electrice adica? Sa stii si tu un lucru.Masinile care au probleme sunt cele folosite de alti, forjate, defectate de altii.O masina noua bine intretinuta nu o sa aiba probleme electrice. Iara daca apar probleme electrice alea sunt de la senzori si aia se schimba.De ex eu am un audi a6 si mi se urcase acu la apa arata sus, am cautat piesa adica senzoru si acolo spunea ca este indicat sa se schimbe pentru ca nu prea erau asa bine reusiti acei senzori.Aia e tot. Uneori chiar fabricantu daca sunt probleme chema masinile din anume ani sa li se schimbe anumite piese.In rest dupa cum am spus masina folosita de altii poate avea probleme in cazul in care n-a fost intretinuta bine, sau a fost forjata la greu si in connditii necorespunzatoare.De ex eu nu mi-as lua un BMW seria 300 folosit cas praf mai toate. Oricine are un BMW de genu asta baga in el ca si cum ar fi tren si normal se duce dracu chiar dei fier sau cit de bun o fi.Le tureaza peste limita si ce le mai face cred ca stii f bine.Deci Audi A6 este o masina de lux de clasa, deci mult mai bine facuta decat alte masini.Si masinile astea mai scumpe si mai amri sunt totusi mai bine intretinute pentru ca nu sunt folosite de vitezomani sa le zic asa.

| JusTPauL explică (pentru relian):

De cati ani ai audi a6 si din ce an este?
Eu am citit ceva pe net si cineva care lucra la servis sau avea unul, zicea ca are 12 audi in servis, din care 9 sunt pe partea electrica, 3 din ele au aproape 3 luni de cand sunt in servis si baietii nu le dadeau de cap. Prea multa electronica zic eu.
Asa cum pasaturile din 2006+ au probleme cu injectoarele.
Si tot asa cum bmw-urile cu motoarele n47 au probleme cu distributia pe lant, care e mai consumabila ca la o masina cu distributie pe curea.
Aceiasi ani, 3 marci tari au mari probleme.
Despre mercedes nu stiu inca nimic.

| relian a răspuns (pentru JusTPauL):

Am unul din 200 unul din 2005 si altul din 2008.Multa electronica zici? Asa o fi cum spui mie imi plac.Bine am uitata sa spun eu locuiesc in state, deci masinile au motor de 2.7 de 3.2 si 3.0 l.Acum caut un Audi A6 din 2012 sau 2013 is super.Am fost m-am uitat la BMW dar ma lamurii rapid, audi e mai frumos, bmw nu mi-a placut. Unde pui ca toate BMW si nu stiu daca toate mercedes pana in 2012 tragi de volan de spui cas tractoare.Am probat toate BMW din ani pana in 2012 si volanu nu-ti vine sa crezi ce greu se misca.La fel si mercedes am probat cateva si la fel.Audi asta al meu din 2000 pai daca suflu doar si volanu se misca.Toate se misca de spui ca au fost facute exact pentru tine.Pedale frina acceleratie eu mai confortabile ca la audi nu am mai vazut.Am probat un bmw din 2012 si in sf au facut si ei volanu sa se miste usor.Am intrebat care e chestia si nau stiut, au spus asa sunt bmw sau asa au fost pana mai acum. Dupa cum ti-am spus o masina stricata de alti o sa iti faca probleme.Intreaba pe mecanici aia daca masinile ce spun ei ca le au au in shop au avut doar un singur prorietar? Nu le dau de cap? Pai ce mecanici is aia frate? Eu care nu-s mecanic si pot diagnostica o masina, dar unu care asta face toata ziua cum adica nu le da de cap? Aia nu-s mecanici.Am mai vazut aici pe cineva caruia ii era frica sa mai mearga cu masina, pe motiv ca mecanicii de la nu stiu ce dealer iar fi zis sa aiba grija ca poate ramane cu masina blocata in curbe din cauza directiei.Am spus cred ca glumesti.A zis nu frate asa mi-au spus mecanicii.Atunci daca aia is mecanici eu is popa.O masina cu cit e mai scumpa cu atit are mai multe pe ea, e si normal, si nu doar audi, mercedes toate.Asa e normal, e mai scumpa pentru ca au mai multe facilitati.Mecanicii stii cum is? Ei ar fi foarte happy daca ar fi numai masini ca pe vre, uri cu carburator.Astia din zilele noastre nu mai sunt mecanici,nu au scoala, doar invata sau ce stiu e din ce umbla ei, adica sa-i zic asa din experienta. Daca stii exact cum functioneaza un motor, o masina, daca stii fiecare sistem in parte ce face cum face nu ai cum sa nu-i dai de cap.Si fara scaner tot ai sti ce sa verifici, si sa rezolvi.Singura problema este ca trebuie sa desfaci multe chestii sa ajungi sa verific.Mecanicii din ziua de azi nu stiu in primul rand cum sa desfaca o masina sau parti din ea. Distributie pe lant spui? Lanturi au mai toate masinile chiar daca nu distributia tot ai lant la axele cu came.Nu cred ca tine consumul de faptul ca masian are lant sau curea.Masinile mele functioneaza nai treaba.O sa spui de ce vreau alta? Pai pentru ca e mai noua si are mai multe pe ea, adica e mai buna ca ce am eu acum.Marcile de care spui nu au probleme, daca ar fi avut nu ar mai cumpara lumea masinile or.Probleme la masini apar pentru ca nu au fost intretinute bine si pentru ca nu au fost conduse corespunzator, Ia tu o masina noua din astea si ai grija de ea apoi sa spui cum e.Am fost la un dealer Audi cun amic sa isi ia masina audi a4.Am verificat uleiul si era negru taciune.Masinile ce zic eu is pe benzina.Ei spuneau ca au schimbat uleiu, asa zicea sefu mecanicilor.I-am zis mai frate tu vezi cum e uleiu asta.Mam dus acasa scot filtru care nu mai era, era moloz, masina avea 5 ani, deci nu vazuse schimb de ulei niciodata. Fuse masina in leasing, adica aici leasing e inchiriata, inchiriezi masina si nu-i faci tu nimic mergi la dealer sa-i faca tot.Deci nu schimbase uleiul never.Vinzatoru a zis lasa-i dai la jalea ca nu ma cert cu ei, si i-a dat astuia vreo 5 rezervoare de benzina pentru ulei.Deci sa vezi si tu ce fac mecanici la dealer. Fura de rupe, dealeru habar nare.masinile se strica la oameni si uite asa apar discutiile ca masina X nu-i buna.Cind faci o comparatie sau vorbesti despre o masina fa-o daca e noua, nu masini neintretinute.Deci o masina uzata, folosita de altii poate fi buna sau la fel de bine poate sa iti manince zilele, dar asta nu pentru ca e audi nu pentru ca e Toyota. Unde sunt eu la fel toate BMW astea seria 300 e jale, jale forjate de le-au zapacit, nu gasesti un bmw din asta folosit sa fie bun.Asta nu inseamna ca bmw nu face masini bune.Ca vad astia is inebuniti dupa bmw de ce? Daca nu-i bun atunci cum de toti vor bmw.Sa fim seriosi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Lasa, ca de banii pentru un A6 din 2010 iti iei alta masina decenta in garantie din 2014-2016 de 3 ori mai putin rulata, si scapi de probleme. Desigur, nu poti sa te mai dai mare ca ai Haudi dar castigi pe partea de fiabilitate.

| JusTPauL explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

2010 e putin mai scump, dar una audi 2009 e la vreo 8000 euro, in FR, D, B.manul cu 2.0D la vreo 200. 000km.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru JusTPauL):

200.000 km este enorm. O masina nu are voie sa aiba mai mult de 100.000 km cand o cumperi. Iti dai seama ca la 200.000 km n-a mai ramas urma de piesa originala pe sub masina aia. Nu mai vorbesc de motor care probabil e bors de ulei.