| Alepa a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare ce masina sa aleg dintre Ford Focus 2 sau Opel Astra H si ce combustibil sa aiba, care este mai fiabila si economica.

Răspuns Câştigător
| Legend123 a răspuns:

Mai frumos fordu. dar in banii de ii dai pe ford poti cumpara un golf 5 / un audi a4 2006 sau un vw passat happy

11 răspunsuri:
| vw9378 a răspuns:

Astra H este peste focus 2 la toate capitolele. Daca te raportezi la 1.6 benzina, e un motor foarte fiabil. Motorina: 1.9 cdti este imprumutat de la Alfa Romeo/Fiat si este si el f fiabil; 1.7 cdti este ok, mai putin injectoarele.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Opielul e o masina low cost iar Ford este o masina adevarata. Alegi in functie de buget. Sfat personal, fugi de Opiel ca necuratul de tamaie.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Astra h diesel

| Qweerrrtttyyy a răspuns:

Eu zic sa nu dai banii pe un Opel Astra H sau pe focus 2, zic mai bine sa iti iei un audi cu 2000-3000 de Euro sau daca ai mai multi bani, poti sa iti iei tot audi, dar mai nou happy

| AdyIndia a răspuns:

Eu merg pe Opel Astra H, are consumul mult mai mic fata de Ford, Ford-ul in general consuma mult.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AdyIndia):

De 6% de la plin la plin, la Focus 1.8 TDCI break, la sofer care merge 100+ in oras, si ia 200 la fiecare drum in afara localitatii, ce spui? Aceeasi persoana are si Astra H 1.9 CDTI, care are tot timpul consumul peste 6% in computer.
Nu zic ca Ford sau Opel sunt mai bune, vreau doar sa zic ca habar n-ai ce zici acolo.

| vw9378 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mergi cu 100+ in oras si 200 in afara si iti consuma 6%? Ma abtin.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru vw9378):

Judecand dupa avatar, imi imaginez ca ai un 1.9 TDI, care suge 1l la un demaraj 0-120 de 300m.
Vorbim de un common-rail aici, 280. 000km cu carte service... Nu un 'volzvagan'.

| vw9378 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Lasa, nu mai judeca, fiindca nu o faci prea bine. Nici nu mai instiga aiurea la flame. Un consum de 6% la 200 km/h este imposibil pentru motorizarea ta. Daca spuneai ca la 110 km/h consuma atat, te credeam. Nu stau acum sa iti explic de ce, exista motoare de cautare pe net unde te poti uita si singur.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru vw9378):

Ba uite ca judec.
Bineinteles, la 200km/h consumul e probabil spre 10%, poate peste. Dar per total, cu tot cu 200 pe anumite portiuni, si demaraje 100+ in oras, consumul iese in permanenta pe la 6%.
Nu ai ce sa-mi explici, daca te bazezi pe internet. Daca am nimerit-o cu 1.9 TDI, stiu ce vorbesc, m-am dat cu ALH si PD-uri de m-am saturat, toate consuma foarte putin daca mergi normal, dar cand te dai la el suge cativa litri ca un benzinar supraalimentat. In special ALH-ul.

| vw9378 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Atunci te rog pastreaza pentru tine propriile ganduri vis-a-vis de ce masina am eu. Este doar un avatar pus cativa ani in urma, daca poti intelege. Si uita-te si ce consumuri da fabricantul si in ce conditii acestea sunt obtinute ( greutate sofer, cantitate motorina in rez, etc). In momentul in care apare cineva si spune ce ai spus tu, e normal sa te astepti sa fii contrazis. Motivul pentru care m-am angrenat cu tine, este ca am avut focus 1.8 tdci de nou, iar masina aceea sub 9 in Bucuresti nu lua, si asta daca mergeai potolit. Extraurban, lua cam cam 6, asta daca erai dispus sa mergi sub 120 cu ea. Vw am avut in familie, un Corrado, ani in urma - o amintire placuta. De aici si avatarul. Inca o data, nu mai judeca unele aspecte fara sa le cunosti. Ce vezi tu pe BC si consumul de la pompa nu e acelasi lucru.