| NuAmNume11 a întrebat:

ce inseamna `cm3` la un motor de masina?
-Sa presupunem ca e de 1. 200cm3 asta inseamna ca are un consum de 1, 2 l pe 100Km?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cauti niste date aproximative date de producator (gasesti de exemplu pe wikipedia).
Dar nu poti sti exact, caci consumul tine foarte mult de sofer, conditiile de trafic, starea masinii, incarcatura, teren, si chiar conditii meteo.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cm cubi reprezinta capacitatea masurata a cilindrilor unui motor.Este eronat ce spui tu cu acest consum.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lol, nu are treaca cu consumul in mod direct.

cm3 inseamna centimetri cubi prin care se masoara volumul motorului, al cilindrilor in care se face arderea.

Cu cat volumul e mai mare cu atat motorul dezvolta mai multa putere

| OldSoul a răspuns:

Cm3 inseamna centimetri cubi...
Si nu e adevarat ceea ce ai spus tu, ce e drept acei cm3 determina consumul, dar nu exista un raport anume, in general cu cat motorul e mai mare cu atat consuma mai mult.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Foamne aici numai afoni frate daca nu stiti mecanica ce scrieti prostiile astea?
nuamnume11 cm3 inseamna centimetri cubi asta reprezinta camera de ardere al unui motor nu reprezinta consumul si nul influenteaza neaparat. consumul il face motorul cu transmisia si cai tot de acolo vin, un motor de 1, 2 nu poate sa consume 1, 2 litri.

| NuAmNume11 explică (pentru Năstasă_Iulian_1993):

Pai, cum sa imi dau seama cat consuma o masina /100km? Dupa CP (HP)?

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns (pentru NuAmNume11):

Unde am spus eu ca in functie de cp vezi consumul? consumul sigur il vezi in datele tecnice ale masini

| NuAmNume11 explică (pentru Năstasă_Iulian_1993):

Nu am spus ca tu ai spus asa ceva! Dar ok, am inteles!

| NuAmNume11 explică:

Ok, am inteles! Dar cum imi dau seama ce consum are o masina pe 100 km?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NuAmNume11):

Cauti niste date aproximative date de producator (gasesti de exemplu pe wikipedia).
Dar nu poti sti exact, caci consumul tine foarte mult de sofer, conditiile de trafic, starea masinii, incarcatura, teren, si chiar conditii meteo.

| AndreiNeaguAndrei a răspuns:

Ai inteles ceva cu 1.2l, dar acei 1.2l reprezinta capacitatea motorului. Ex: Un golf 5 de 1900 cm³, este un motor de 1.9l.