| AlexOcneanu a întrebat:

Bună ziua.
Dețin un audi A5 2.7 tdi, cutie multitronic.
La plecare pe loc nu are nicio problema, totul e în regula cu schimbările P R N D S
Dar
1. În timpul mersului in treapta D(Drive) sa spunem 50 km/h când calc pedala la fund îmi da un șoc în mașină, înainte de problemă turatiile erau la 3k rpm.
Acum când îmi da acest șut doar la accelerație turațiile urca în 3k, apoi ii da sut scad pentru o secunda la 2.4k rpm și apoi înapoi la 3k și rămâne asa.

Un tot ce am spus mai sus ma refer ca mașina primește un șut la accelerație iar turație scade la 2k si apoi merge normal cum trebuie.
Sa fie volanta, ambreiajul sau cutia?

2 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Schimba uleiul la cutia de viteze pentru inceput.

| Mihai0101 a răspuns:

Este cutie automata nu are ambreaj ca celelalte are insa un fel de ambreaj pe fiecare viteza normal nu se numeste ambreiaj altfel se numeste in termeni tehnici eu zic ca e devina cutia.La astea automate e mai scumpa mentenanta si servisul ca la celelalte asa sa ai o idee.