| Gass93sv a întrebat:

Care ar fi un BMW ieftin de intretinut? consum pana in 7-8% si piese nu prea scumpe. dar nu mai vechi de anul 1995

13 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asta se vrea a fi un 'How to be a cheap cocalar'.
Prietene, daca vrei masina ieftina, uiti de BMW. Daca iti zic ca un prieten la un 316 compact schimba cauciucurile pe spate dupa 2 iesiri in gasca, cu noi, ai sa zici ca bat campii.
Si nu face burn-uri, chestii de genul. Doar ii da talpa.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Dacia Logan 1.5 dCI. Consum 7-8% in oras, ieftin si usor de intretinut cu piese nu prea scumpe si categoric in stare mai buna decat un BMW din 95 caruia poate sa-i crape oricand motorul intrucat a sarit de mult de 400.000 km si in care a intrat rugina ''pana la os''

| Lindoro a răspuns:

La orice BMW indiferent de an sau model piesele sunt scumpe.Un bmw care sa consume mai putin ar fi de la seria 3 sau 5 pe benzina dar cu motor pana in 2000 cm.

| Lindoro a răspuns:

La orice BMW indiferent de an sau model piesele sunt scumpe si intretinerea la fel.Un bmw care sa consume mai putin ar fi de la seria 3 sau 5 pe benzina dar cu motor pana in 2000 cm.

| AleCSanDruCF a răspuns:

Cauta-ti din Seria 3, alea cred ca-ti sunt pe plac, an '99-2000 chiar 2001-2002 cu motor de 2 L benzina cu un consum mediu de 6, 5-7 % si cu piese relativ ieftine, dar o sa-ti pice mai des fiindca masina are deja mai mult de 10 ani si trebuie intretinuta mai atent.

| critikl a răspuns:

Cred ca nu mai are rost sa-ti mai zic ca Seria 3, ca sa tot zis pe aici vad...

| RullerOfAllEvil a răspuns:

Da, da. Ia-ti tigaie de Logan, ca e si tabla buna, nici nu-ti pica injectoarele la 150.000 si nici nu are tot felul de defectiuni. laughing
No, acu', raspuns la opbiect, ti-as recomanda un seria 5 de prin 2000. Nu e f scump si ca piese e destul de ok.
Adica... piesele sunt mai scumpe la masina prietenuluimeu, un BMW seria 5 din 2001 decat sunt la masina mea, un Ford Ca din 98. Kitul de ambreiaj e mai ieftin, amortizoare, placute frana, bucse, etc... plus ca, e totusi masina germana.

| RullerOfAllEvil a răspuns:

Da, da. Ia-ti tigaie de Logan, ca e si tabla buna, nici nu-ti pica injectoarele la 150.000 si nici nu are tot felul de defectiuni. laughing
No, acu', raspuns la obiect, ti-as recomanda un seria 5 de prin 2000. Nu e f scump si ca piese e destul de ok.
Adica... piesele sunt mai scumpe la masina prietenului meu, un BMW seria 5 din 2001 decat sunt la masina mea, un Ford Ca din 98. Kitul de ambreiaj e mai ieftin, amortizoare, placute frana, bucse, etc... plus ca, e totusi masina germana.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RullerOfAllEvil):

Nu stiu ce Ford ai avut tu, ca Ford n-a produs niciodata 'Ca', doar 'Ca'.
Cat despre Logan, te frustrezi aiurea, si eu mancam rahat despre el pe la 14 ani, si dupa ce am schimbat ceva nemtoaice m-am oprit la el. Am 1. 4mpi care se apropie de 400.000, motorul merge impecabil, probabil s-au schimbat candva injectoarele, dar nu recent. Articulatiile si rulmentii erau lapte praf, dar dupa o revizie cu piese in majoritate SH, mi-am facut cazan de oras ieftin si eficient.
Asa ca stai linistit, Loganul e exact ceea ce trebuie: cazan pentru deplasat, ieftin, uscat si economic, fata de 'Fordul Ca' al tau, care presimt ca are 18 viteze, cu schimbatoare pe ghidon...

| RullerOfAllEvil a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca ai fi incercat vreodata sa scrii ceva ce contine litera Kappa, ai fi constatat ca TPU corecteaza automat si te trezesti ca apare "ca".
Anyway, eu am facut o comparatie intre masina mea si cea a prietenului meu, strict in ceea ce priveste costul pieselor.
Si nu imi spune te rog ca piesele de Renault sunt ieftine, ca nu prea te cred. Am prieteni cu Logan care se plang de scoruri, mai ales ca masina lor e totusi o tigaie. Usile nu se mai inchid calumea, torpedo-ul sta mereu cu lumina aprinsa, dasca te-ai asezat cu fundul pe capota ai indoit tabla, etc, etc...
Acu' nu ca mi-as lauda Ford-ul, ca oricum nu i-as recomanda nimanui masina asta, da' tabla e tabla, frate. Si-a scaopat unu' masina intr-a mea... la el s-a indoit usor aripa, la mine a fost doar zgariata bara.
Si ok, Loganul e o masina ok pentru oras, consum mic, bla, bla... dar la siguranta nu ne gandim deloc? E o tigaie care se face acordeon la impact. Si nici la capitolul Air Bag nu sta prea bine...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru RullerOfAllEvil):

Fordul Ca nici macar nu poate fi numita masina, nu stiu cum poti sa o compari cu Loganul, mai degraba ar merge comparata cu Matizul. O masina pe jante de 13 inch, care cantareste sub o tona si care este probabil cea mai hidoasa masina din lume nu are cum sa fie la fel de sigura nici macar ca cel mai ieftin Logan. Iar motoarele de pe Logan sunt motoare cat de cat serioase, in 4 pistoane si bine legate. Cu Fordu ca nici macar nu poti sa mergi normal pe sosea, te matura vantu la viteze mari (mai ales cand trece un camion pe langa tine) si trebuie sa mergi intre benzi sa eviti denivelarile (altfel risti sa dai intruna mai pronuntata si sa te rastorni)
Iar daca cumva ninge e caterinca maxima pe drumurile secundare, trebuie sa te impinga altii ca masina parca inoata cu gogosile alea numite roti.

| RullerOfAllEvil a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

N-o sa te contrazic. Ca-ul este tot o tigaie asemanatoare unei broaste testoase cracanate, dar hai sa nu comparam cu Matiz-ul care se face acordeon la cel mai mic impact. Si masina mai hada decat Twingo nu exista, deci nu e fordul pe locul 1.
Vantul nu te matura (sau nu m-a maturat pe mine pana acum) si avand in vedere eu si masina impreuna cantarim fix o tona, stam destul de binisor pe sosea. Si la greutatea aia cu motor de 1, 3 pe benzina... crede-ma ca ma iau la intrecere cu orice tigaie Logan de 1, 4 si o depasesc lejerica.
In ceea ce priveste rasturnatul, stai chill, ca n-are cum. Forma ei nu prea ii permite. Si vorba unui mandru proprietar de Ca ce bate 120 kg, daca s-a rasturnat, se intoarce singura pe roti.
Anyway, i-am balacarit topicul omului. Eu mi-am spus parerea, tu ti-ai spus parerea, acu' omu' daca are BMW la inimioara, tot asta o sa-si ia, indiferent ce i-ar spune altii. Ca si pe mine m-ar fi coafat mai bine o Corsa, si-ar fi fost de 10 ori mai buna, da' daca nu mi-a placut... tot la Ca am ramas.

Răspuns utilizator avertizat