| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta intre uleiul simplu si uleiul sintetic pentru masina? Care e mai bun?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Uleiul simplu pentru masina este ulei mineral (adica obtinut din rafinarea titeiului), uleiul sintetic este obtinut in urma unor procese chimice complexe.
Uleiul sintetic este indiscutabil mai bun, proprietatile lui nefiind la fel de mult influentate nici de temperaturile foarte reduse, nici de cele ridicate. Din pacate acesta este si mai scump...

| covexrobu a răspuns:

Uleiul mineral are o utilizare de aproximativ 10-15.000 de km pe cand cel sintetic pana la 50.000 km. Diferenta este notabila si ca durata si ca protectie iar preturile difera bineinteles.

| lbtc a răspuns:

Uleiul simplu - adica cel pentru. bucatarie este organic adica bio - si este comestibil, iar uleiul sintetic este mineral...si este bun pentru. motoare si masini - nu este comestibil