| Aalexander a întrebat:

Ce parere aveti despre aceasta masina?
http://www.autovit.ro/ford-puma-C30159954.html

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa te coste cam jumatatea de masina inmatriculatul. din partea mea masina e urata ca design si la cei 175.000 km e cam alergata

| Aalexander explică (pentru suntserios):

Pai acolo scrie ca e inmatriculata in Romania. Deci nu mai trebuie sa dau niciun ban pe inmatriculare. Cred.

| suntserios a răspuns (pentru Aalexander):

Nu dai niciun ban daca a fost inmatriculata dupa 2007. daca e inamtriculata inainte trebuie sa platesti taxa de timbru

| Aalexander explică (pentru suntserios):

Aa deci trebuie sa fie inmatriculata dupa 2007 ca sa nu platesc nimic nu?
Iar la anul dupa 2008, apoi 2009? asa merg lucrurile?

| Aalexander explică (pentru suntserios):

Cum ti se pare masina asta http://www.autovit.ro/daewoo-matiz-C30554250.html?
Nu are nimic special, dar ma ajuta cat sa ma deplasez nimic si nu e chiar urata in cat sa ma fa de ras cu ea. Ce parere ai?
E inmatriculata in 2008, deci cred ca ma mai costa 200-300 euro in plus ca sa o pun cu toate actele in regula.

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Taxa de prima inmatriculare a fost introdusa in anul 2007, deci toate masinile inmatriculate dupa acel an au taxa platita. Sunt si cazuri in care proprietarii au cerut in instanta restituirea taxei si atunci este un caz in care se plateste iar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca tu, din ce am vazut la intrebarile anterioare, nici nu ai carnet inca si vrei dupa maxim 2-3 luni de experienta sa plaeci pana in Italia cu o masina ca matizul care are si 150.000 km iti urez multa bafta.

pentru ce vrei tu exista avioane si autocare

| OnuOnulică a răspuns:

Mi se pare super buna! merita cumparata.

| defapteunuexist a răspuns:

E misto! ai de gand sa o cumperi?

| thegeaba a răspuns:

Un fier vechi.

| Aalexander explică (pentru thegeaba):

Care din ele?

| thegeaba a răspuns (pentru Aalexander):

Prima. A II-a e ok.

| Aalexander explică (pentru thegeaba):

Mi a mai spus unu ca e instabila. as vrea sa ma tina 2-3 ani fara probleme daca se poatebig grin

| Aalexander explică (pentru thegeaba):

La a doua ma refer

| suntserios a răspuns (pentru Aalexander):

E o masina veche matizul ala si cu ceva km, dar la bugetul tau e o varianta mult mai buna de cat cea anterioar. Da e instabil, daca intri in curbe cu 90-100km/h, dar fiind incepator nu cred ca ai sa ajungi in situatii in care sa duci masina la limita.

| thegeaba a răspuns (pentru suntserios):

Sta bine in curbe Matizul. Sunt masini mult mai instabile, cum ar fi break-urile mai vechi (care n-au ESP) sau dubele de marfa.
De exemplu Fiat Doblo Panorama e mult mai instabil ca un Matiz in curbe.

| Aalexander explică (pentru suntserios):

Vreau sa merg in Italia cu masina in primavara big grin
Eh, asta e acumhappy

| rafa1987 a răspuns:

Pff e bunicica dar e benzina, parerea mea mai bine diesel happy

| Aalexander explică (pentru rafa1987):

Eh, decat nimic big grin

| Slenderbau a răspuns:

175.000 km in atatia ani?
Ca motor e accesibila pe benzina, nu are consumul asa mare, in jur de 6-7%.
Ca aspect e foarte ok! Daca e prima masina e numai buna. Bafta!