| emoboy a întrebat:

Ce parere aveti despre masinile japoneze? Mie unul imi par cam ciudate.Nu am vazut prea multe in interior si sub capota ca sa imi pot da seama cat de rafinate sunt, dar din poze si specificatii tehnice sunt cam de pe alta lume.Poi Toyota este renumita(fiind nr1)pentru Land Cruise, RAV4, Corrola si acelea mici:Auris, Yaris.dar multa lume spune ca sunt pentru a doua tinerete(peste 30 de ani)pentru ca nu sunt la fel de sportive ca Honda, Mazda.Honda se lauda cu fiabilitatea motoarelor sale(mai fiabila ca BMW?).Ei mai au un atu ca fac si motociclete care se vand foarte bine.Cand spun Honda ma gandesc prima data la Civic(OZN-ul), ca alt ceva nu imi vine prin cap(de celelalte modele nu am auzit mai nimic). Aceasta ar fi potrivita pentru cei tineri deoarece este si sportiva si arata si bine.Mazda,nici aici nu stiu pe ce s-au axat ei mai mult.Ei au ca modele renumite Mazda 3, MX-5 si RX-8(care are motor Rotax-ciudat). Nissan-Cum sa faci fratele meu parteneriat cu Renault(de aici nu prea imi inspira un sentiment de fiabilitate si il las de o parte)? s.a.m.d In concluzie aceste nu au mai nimic in comun cu marcile germene,care par mai mult axate pe calitate(pai cand spui BMW=sedan,tractiune spate si cai putere, lasand la o parte modelele X1, 3,5...VW=Hachback(golf)sau sedan(Passat),bine ca ei se joaca cu mai multe caroserii fata de marcile premium).Dar cand spui o masina germana de gandesti la marcile premium=sedan,tractiune spate,diesel, iar cand spui japoneza nu prea stii la gandesti, pe o parte te gandesti la Off-road-ere sau la la masini pentru railly sau masini mici sau...Acum va las pe voi sa va spuneti parerea.

9 răspunsuri:
| robijam a răspuns:

Apropo de Honda, Civicurile au motoare foarte fiabile si rezistente, mai ales Vtec-urile, stiu ca rezista sa le pui turbina fara mari modificari la motor.
Mazda a facut niste masini foarte rapide cu Wankel-urile lor, dar la 1300 cmc un consum de 22 in oras mi se pare EXTREM! Mx 5 e destul de draguta dar mi se pare mai mult masina de coafeza. Nissan = copiuta dupa Logan de cand sunt in parteneriat cu Renault. Cred ca singura legatura intre ele este Vtec-ul de la Honda si Vanos-ul de la BMW. Calitatea japonezelor a scazut dupa anul 2000, deoarece nu cred ca as vedea un Civic cu blocul crapat sau mai stiu eu ce. Adevarul e ca atunci cand te gandesti la masini germane te gandesti la Panzer-uri. Iar cand te gandesti la japoneze te gandesti la pret mic, consum mic si piese accesibile pentru oricine.

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru robijam):

Are o cunostiinta de-a mea Honda Civic Del Sol. E motor aspirat Vtec si nu prea as recomanda la cineva. Sincer as opta mai degraba pe un Golf, o fi el mai slab dar nu bag atata bani in ea si nu e asa pretentioasa ( vorbind de modelele vechi ) happy

| emoboy explică (pentru robijam):

RX-urile sunt masini de liniute si drifturi in nici un caz de consum(dar mie unul nu imi par reusite, de aceea nici nu sunt prezente pe multe masini). Apropo acel motor rotax este inmatriculat ca avand 2600cmc.

| emoboy explică (pentru TheLoveDoctorr):

Din ce motiv nu ai recomanda un Vtec aspirat?

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru emoboy):

In primul rand VTec are Camele de deschidere la turatii foarte, dar foarte " pretentioase ", dar totusi aceste came ajuta cat de cat randamentul volumetric a motorului. Totusi un alt aspect negativ ar fi pin-ul care leaga camele sa se dea peste cap... si sa te vad atunci la buzunar. In orice caz, mananca ulei bine de tot si benzina la fel cand "intra Vtec". Recomand o masina turbo ( sigur si aici putem vorbi de turbo fail )

suntserios
| suntserios a răspuns:

Masinile germane sunt supraevaluate. intr-adevar au o istorie dar sunt mereu aceleasi masini care se axeaza pe traditie. In principiu sunt masini fiabile (nu zice nimeni ca nu, comode, luxoase si scumpe, dar deja plictisitoare si imbatranite).

Japonezele in schimb se adapteaza mai bine la cerintele moderne - gadgetu uri, consum mic, design SF.

Detin o japoneza si ma impac foarte bine cu ea.

| AlexAnder455321 a răspuns:

Masinile japoneze sunt foarte bune, dar si foarte scumpe la pieste.De exemplu la o toyota din 2008 ambreajul costa 2100 de lei.asa ca stai de parte de aceste masini( fiat,alfa romeo, hyundai, chevrolet, citroen, peugeot si toyota)

| robijam a răspuns (pentru AlexAnder455321):

Fiat, Alfa Romeo, Chevy, Citroen si Peugeot nu sunt japoneze Primele 2 sunt italienesti, Chevrolet e detinut de GM si e American, iar Citroen si Peugeot sunt frantuzesti. Apropo, un ambreaj stock poate, unul aftermarket este la jumatate de pret. Depinde ce Toyota era, ca nu cred ca un Yaris sau mai stiu eu ce buburuza de Toyota are un ambreaj la 20 de milioane.

| Orlando_Sorin_Opris_1970 a răspuns:

Anunturi gratuite la:
http://japanautomoto.ro

Fara captcha si alte oprelisti doar inregistrare simpla pe facebook.