| edani99 a întrebat:

Credeti ca meseria de sofer de tir este una buna in care se castiga binisor? Mie imi place mult aceasta meserie si as vrea sa stiu daca merita sa continui sa imi doresc in continuare sa devin sofer de tir.

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Nu prea cred ca este cea mai bine platita meserie, sunt alte meserii dar pentru cei cu 1-2 facultati de inginerie etc... pai nu este o meserie usoara daca te pasioneaza poti continua dar sunt unele riscuri pe care ti le asumi, sa fii sofer pe tir inseamna sa conduci mult si bine aproape non stop, iarna este destul de greu de condus, trebuie sa fii foarte atent la cei din jur, trebuie sa fii pregatit fizic si psihic mereu, te poate lua oboseala cateodata, Doamne fereste mai explodeaza un cauciuc, am enumerat cateva riscuri, dar totusi dupa toate astea ai un salariu foarte bun, cu toate ca nu prea ai timp sa te bucuri de el la maxim. totdeauna plecat de acasa.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La noi se conduce peste orar salariu 500€ daca faci extern maxim 1000€ si belea cu controalele ca soferu plateste amenda el schimba roata, etc. La straini e orar bun respectat, vine un tip sa schimbe roata sau sa repare ceva daca patesti o avarie, salariu mai mare cu o mica diferenta si siguranta pe drum.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă îți place și mergi pe tir, internațional, este bine.
Pa, pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, incerca.
Atata timp cat iti place.

| Sofer a răspuns:

Eu zic ca ar merge dar exista si unele riscuri...

| BlueViP a răspuns:

Este cea mai bine platita meserie din Romania. Merita! Chiar merita, dar si costurile sunt destul de mari...

| suntserios a răspuns (pentru BlueViP):

Hai sa nu exageram, meseria de sofer de tir e binisor platita, nicidecum cea mai bina platita.

| RB26DETT a răspuns (pentru BlueViP):

Nu prea cred ca este cea mai bine platita meserie, sunt alte meserii dar pentru cei cu 1-2 facultati de inginerie etc... pai nu este o meserie usoara daca te pasioneaza poti continua dar sunt unele riscuri pe care ti le asumi, sa fii sofer pe tir inseamna sa conduci mult si bine aproape non stop, iarna este destul de greu de condus, trebuie sa fii foarte atent la cei din jur, trebuie sa fii pregatit fizic si psihic mereu, te poate lua oboseala cateodata, Doamne fereste mai explodeaza un cauciuc, am enumerat cateva riscuri, dar totusi dupa toate astea ai un salariu foarte bun, cu toate ca nu prea ai timp sa te bucuri de el la maxim. totdeauna plecat de acasa.

| stfnn a răspuns:

E grea dar daca te angajezi in strainatate castigi binisor, in Romania nu merita.

| Roman_Florinel_1956 a răspuns:

A fos o data pina prin 2010 acum este mai stresanta mult eu fac asta de 35 de ani failie separata stai mai tot timpul singur ai prieteni numai de pauza saptaminala amenzile sant foarte mari 4000 -1200 roni depinde de problema fiecaruia

| IuliaWd a răspuns:

Se castiga chiar foarte bine, numai sa poti fi angajat ca sofer de tir.
E concurenta mare.