| Viorel7281 a întrebat:

Daca rup din greseala talonul auto, cam ce suma trebuie platita in total sa il inlocuiesc? Si ar trebui sa il declar pierdut sau deteriorat deoarece am inteles ca deteriorarea se amendeaza cu destul de multi bani?

1 răspuns:
| Bogdan2109 a răspuns:

Poti sa spui ca l ai pierdut si daca faci asta asigurate ca va disparea ca altfel e groasa treaba!
Faci urmatorii pasi :
Daca tu ai pierdut talonul, platesti o taxa de talon de 37 lei ( la trezorerie sau in ghiseu la politie).
Apoi, cu cartea masinii ( CIV ), in original si copie,
cu c.i.-ul in copie si original,
cu cererea de duplicat talon, mergi la politie.
Daca trimiti pe altcineva, sunt necesare :
procura notariala si declaratie de pierdere, tot notariala.
Daca masina e pe firma, sunt necesare :
cartea ( civ-ul) in original si copie,
delegatie, 2 exemplare,
cerere duplicat talon,
c.i. delegat, in copie si original,
copie CUI societate.
taxa talon de 37 lei, in original,
Toate cererile, delegatiile si copiile, in cazul societatilor, trebuie sa fie stampilate.