| мαяdυк a întrebat:

Daca vreau sa cumpar o masina cu taxa platita si nerecuperata(asa scrie in anuntul de pe net) nu o sa mai platesc cand o sa o inmatriculez pe numele meu asa mult? ma lamureste cineva si pe mine.
Ce cheltuieli trebuie sa mai suport in afara de asigurare? de asta stiu

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca s-a platit taxa de prima inmatriculare/poluare si nu a fost recuperata sau timbrul de mediu atunci nu va mai trebui sa-l platesti tu la inmatriculare. Aceasta situatie este prevazuta in adeverinta de la ANAF pe care este obligat sa ti-o prezinte vanzatorul si este ceruta la inmatriculare.
Tu o sa mai trebuiasca sa platesti, dupa caz, ITP, RCA, numerele de circulatie, impozitul pana la sfarsitul anului si rovinieta.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca taxa e platita tu o sa trebuiasca sa mai platesti doar RAR ul, taxa de numere daca vrei sa le schimi si ceva taxe pe la cec in valoare de vreo 80-100 ron

| Andreeaa19 a răspuns:

Daca taxa e platita si nerecuperata nu mai trebuie sa o platesti, doar identificarea cand o treci pe numele tau, aprox 250 de lei si inca o taxa de 100 de lei cand o treci la impozit pe tine, la primariehappy. Cam toate cheltuielile de 350/400 de lei fara asigurare!happy

| daniel126m a răspuns:

Daca masina are taxa nerecuperata tu o sa platesti doar rar si o taxa de vreo 80 lei...dar daca vanzatorul minte trebuie sa platesti taxa (depinde de norma de poluare, motor si combustibil) dar ca sa fii sigur ca taxa nu e recuperata spune-i sa iti dea datele masinii(anul fab. motor, combustibil, norma de poluare, numele si datele proprietarului)si pe baza acestor date du-te la Anaf si intreaba daca e recuperata sau nu!

| suntserios a răspuns (pentru daniel126m):

Vanzatorul e obligat sa scoata el adeverinta de la anaf, nu cumparatorul.