| vladtaurus a întrebat:

Daca taxa de timbru a fost platita, eu cand cumpar masina daca o inmatriculez pe numele meu mai trebuie sa o mai platesc odata?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu a fost recuperata intre timp nu o mai platesti

| vladtaurus explică (pentru suntserios):

Si platesc restul taxelor adica transcrierea?

| suntserios a răspuns (pentru vladtaurus):

Nu exista taxa pentru transcriere in schimb trebuie sa platesti

identificarea la rar cam 150 ron
rca pe numele tau depinde de masina si de varsta ta (daca ai sub 25 ani cam 1400 ron pe an)
taxele de inmatriculare si talon la cec cam 85 ron
si taxa de numar daca vrei sa il schimbi (45 normale, 85 preferentiale)

| vladtaurus explică (pentru suntserios):

Stiu ca daca ai sub an experienta in condus este rca-ul foarte mare, ca poti sa ai si 24 de ani si sa ai 1 an practica sau sa il iei la 18 si sa ai 7 ani, am dreptate sau este cu limita de varsta? Eu am platit rca-ul in Dec pentru un 1. 5diesel 2005 350de lei pentru un an, dar bine nu este pe numele meu. (Carpatica)

| suntserios a răspuns (pentru vladtaurus):

Experienta are o influenta foarte mica. Varsta este criteriul de baza, eu am permis de peste 8 ani, dar am sub 30 ani si platesc de ma usuc.

daca nu era pe numele tau conteaza varsta, iar Carpatica nu e o firma de asigurari serioasa, este o bomba pe roti, iti recomand sa te feresti de ei si de Euroins daca nu vrei sa ai probleme

| hummmer a răspuns:

Dacă a fost plătită şi nu a fost recuperată, nu o mai plăteşti.Altfel,o plăteşti.
Cere vânzătorului adeverinţă eliberată de ANAF în legătură cu taxa.