| anonim_4396 a întrebat:

Dacia 1100. Buna seara! As dori sa achizitionez o Dacia 1100 de la un vecin... masina are acte. este imatriculata. este "trasa" pe dreapta de 3 ani. vreau sa cumpar masina si sa o trec pe mine. am doar 19 ani. nu am mai cumparat masini pana acum nu stiu care'i treaba cu impozitul si taxele :/. Pot cumpara masina, sa o trec pe mine. dupa care sa o imatriculez cand am banii? daca trec masina pe mine trebuie sa ii platesc taxele ( impozitul) chiar daca nu o imatriculez? :/ ajutor! multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca faci doar fiscalul nu mai trebuie sa platesti nimic, doar impozitul

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Impozitul e nimic toata, cateva zeci de lei pe an.

problema e cu taxa de inmatriculare care e vreo 300-400 euro si RCA care pentru tine la varsta aia ajunge la vreo 1500 lei / an

| diNNozo a răspuns (pentru suntserios):

Daca cumpar masina si o trec fiscal pe mine, si o las in garaj pana strang bani. de imatriculare. care taxe mai trebuie platite?

| diNNozo a răspuns (pentru suntserios):

Multumesc foarte mult!

| suntserios a răspuns (pentru diNNozo):

Daca faci doar fiscalul nu mai trebuie sa platesti nimic, doar impozitul

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum sa o treci pe tine? Ca daca o treci pe tine la propriu, ori te accidentezi, ori te omoară daca e si in viteză, sau vrei sa o treci pe numele tau? Asta este cu totul altceva, dar de ce cumperi o masina asa veche? Ce faci cu ea? Ai bani sa o reconditionezi? Esti colectionar?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cand devii proprietar devii platitor de taxe la finantele locale. Pentru masina aia nu e mult de platit dar esti obligat s-o inmatriculezi in 30 de zile si aici incep cheltuielile groase. Ca sa inmatriculezi asa o masina te implici in dificutati mari si nici nu e masina sa o poti folosi.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Dacia 1100 alaturi de Ford K si Fiat Multipla sunt cele mai urate masini fabricate vreodata.
Taxa de mediu ar fi cam 300E.

| SofianAdrian20 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

De fiat multipla ai auzit?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru SofianAdrian20):

Cred ca ai nevoie de ochelari.
Era a treia pe lista.

| ma3ryian a răspuns:

Masinile pana in 2007 inmatriculate nu au taxa de mediu/inmatriculare sau cum eu mai zice platita caci nu exista asa ceva. Sa platesti taxa la o masina non-euro cred ca trece de 1000 de euro. Cel mai bine ar fi sa face-ti act de vanzare cumparare sa o treci fiscal pe tine si la Politie sa ramana pe el. O sa-ti faca procura sa ai drepturi asupra ei cum ar fi a ta in caz de n posibilitati. Se practica is mii de masini vandute asa cu procura. Nu merita ca o amarata de dacie fara sa te jignesc sa-i platesti taxa de inmatriculare. In plus la varsta ta si a mea ca nici eu nu-s mai in varsta cu mult ca tine RCA - asigurarea ar fi vreo 2000 de ron pe an. Ramanand la politie pe el vei face asigurare pe numele lui.