| JaguarSType a întrebat:

De ce la ford focus le pune motoare asa mici? De ex: 1.6 tdci! Are putere sau trebuie sa tragi de motor?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca zici ca 1.6 e mic atunci ce sa mai zicem de 1 ecoboost tot pe focus?

Asta e tendinta, motoare cat mai mici (emisii si taxe mici) si mai economice.

Nu l am testat dar sunt sigur ca motorul de 1L de la ford bate relaxat multe motoare de 2L

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e prea mic.
M-am dat cu mai multe break-uri de 1.6, si fugeau foarte bine.
140km/h pe drum ingust, 200 si putin pe autostrada.
Din pacate insa, unul din ele era taxi, schimbase vreo 3 turbine, si s-a mai defectat cel putin a 4-a.
Alta problema cu Fordurile e rugina, dar asta e evitabila, daca tii masina curata, si eventual ii faci un tratament cu ceara.

| Florian20405 a răspuns:

Motor mic?
Nu, e chiar unul potrivit pentru Romania, mai ales pentru oras e foarte bun.Cei 109cp prezenti isi mai fac prezenta, insa ce e drept nu e nici puternic sa te impresioneze precum un TDI.
In orice caz, cei de la ford au conceput si concep motoate mici cu un consum mic, mai mult pentru oras.
Bafta!

| ȘefuLaValută a răspuns:

Mai copile, un 1.6 pe focus nu e deloc mic.M-am dat cu 1.6 tdi pe passat, mergea masina ok.Am fost si cu focus 1.6, foarte buna.Ce ai vrea sa pune motoare de 3.0 pe focus?

| Nasturica_Catalin_1997 a răspuns:

1.6 e destul de puternic. nici nu iti trebuie mai mare. ce la drum lung vrei sa pleci cu cinsterna de bunzina dp tine? happy

| Marmota007 a răspuns:

Am eu 1.6 tdci 90 si pot sa-ti spun ca sunt foarte multumit de cum trage. Se descurca foarte bine si in depasiri si pe urcari. Plus ca are vlaga in el...nici mie nu mi-a venit sa cred cat de bine te baga in scaun la doar 90 cai.