| JaguarSType a întrebat:

De ce la ford focus le pune motoare asa mici? De ex: 1.6 tdci! Are putere sau trebuie sa tragi de motor?

7 răspunsuri:
| Nasturica_Catalin_1997 a răspuns:

1.6 e destul de puternic. nici nu iti trebuie mai mare. ce la drum lung vrei sa pleci cu cinsterna de bunzina dp tine? happy

| Nasturica_Catalin_1997 a răspuns (pentru Nasturica_Catalin_1997):

Cisterna... benzina*

| Marmota007 a răspuns:

Am eu 1.6 tdci 90 si pot sa-ti spun ca sunt foarte multumit de cum trage. Se descurca foarte bine si in depasiri si pe urcari. Plus ca are vlaga in el...nici mie nu mi-a venit sa cred cat de bine te baga in scaun la doar 90 cai.

| Florian20405 a răspuns:

Motor mic?
Nu, e chiar unul potrivit pentru Romania, mai ales pentru oras e foarte bun.Cei 109cp prezenti isi mai fac prezenta, insa ce e drept nu e nici puternic sa te impresioneze precum un TDI.
In orice caz, cei de la ford au conceput si concep motoate mici cu un consum mic, mai mult pentru oras.
Bafta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca zici ca 1.6 e mic atunci ce sa mai zicem de 1 ecoboost tot pe focus?

Asta e tendinta, motoare cat mai mici (emisii si taxe mici) si mai economice.

Nu l am testat dar sunt sigur ca motorul de 1L de la ford bate relaxat multe motoare de 2L

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e prea mic.
M-am dat cu mai multe break-uri de 1.6, si fugeau foarte bine.
140km/h pe drum ingust, 200 si putin pe autostrada.
Din pacate insa, unul din ele era taxi, schimbase vreo 3 turbine, si s-a mai defectat cel putin a 4-a.
Alta problema cu Fordurile e rugina, dar asta e evitabila, daca tii masina curata, si eventual ii faci un tratament cu ceara.

| ȘefuLaValută a răspuns:

Mai copile, un 1.6 pe focus nu e deloc mic.M-am dat cu 1.6 tdi pe passat, mergea masina ok.Am fost si cu focus 1.6, foarte buna.Ce ai vrea sa pune motoare de 3.0 pe focus?