| BogdaNagy a întrebat:

De ce nu-mi merge mereu kilometrajul la masina? (La un ford focus.)

Răspuns Câştigător
| octavian1992 a răspuns:

Pe cutia de viteze este un senzor care tranzmite date la vitezometru si implicit la km parcursi, el se afla pe cutie langa motor, putin mai in spate, deasupra grupului satelit, din care pleaca planetarele, vezi sa nu fi patit ceva, la o scanare cu VAG-COM o sa dea eroare, trebuie verificat daca nu au ceva firele sau mufa, iar in cel mai rau caz schimbat acel senzor

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai cel mai sigur este cablul de la kilometraj rupt, sau acel inel care prinde cablul de kilometraj cazut. Daca merge si se opreste brusc poate fi senzorul dar daca nu se misca deloc este putin probabil sa fie acel senzor!

| BogdaNagy explică:

Va multumesc pentru raspunsuri, o sa ma uit la acel senzor.