| emoboy a întrebat:

De ce tensiunea de 220V de la priza te omoara si tensiunea care vine la bujie 12 000V nu te omoara?

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

In primul rand conteaza ca una este in curent continuu si una in curent alternativ, apoi conteaza ca o bujie da in socuri curentul nu constant ca o priza ceea ce face ca in acel timp de detenta (de stopare) corpul sa isi revina, si apoi difera cu mult amperajul!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Electrocutarea are loc cand individul atinge concomitent doua elemente bune conducatoare de electricitate.În cazul curentului alternativ atata timp cat vom avea contact cu pamantul si punem mana pe ''faza'' [pentru ca la priza avem un fir faza si un nul ] exista pericolul sa ne curentam. Curentul de la bujie sau bobina de inductie nu curenteaza pur si simplu ne creiaza un soc, bobina avand rolul de a produce impulsuri electrice.Sa nu uitam ca, curentul continu se simte de cca 10 ma in sus, pe cand curentul alternativ se simte de la 0.5 -1mA.

| Angel0 a răspuns:

Curentul care trece prin tine te omoara nu tensiunea, chiar daca depinde de ea.Sunt suficienti 70mA ca sa vizitezi lumea de dincolo.La 220V curentul este limitat la 16A sau 25A de sigurantele din tablou, pe cand la bobina de inductie de la masina este de cel putin o mie de ori mai mic.

| razzvan27 a răspuns:

Pentru ca difera amperajul. happy mai e si o chestie cu curent continuu si alternativ din ce imi aduc eu aminte de la fizica big grin si cel de la priza este alternativ parca. oricum, e vorba de amperi nu de volti happy

| necdannec a răspuns:

laughing
Mai incearca.

| simplu_2372 a răspuns:

E vorba de intensitate, amperaj si alte alea, crede-ma la electrosocuri sunt 20.000 de volti si n-am murit, am incercat pe pielea mea.

http://www.youtube.com/watch?v=w0Y1QT3DUbQ
http://soft-download2011.com/