| RobertDr a întrebat:

De la ce varsta pot conduce o motocicleta, masina? Si pot conduce o motocicleta de 125cmc la 16 ani, conform legilor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Depinde de categoria in care se incadreaza fiecare, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."
2.De la 16 ani poti conduce autovehicule care se incadreaza in categoriile AM, A1 si B1. Poti conduce motocicleta de pana la 125 cmc, aceasta se incadreaza la categoria A1.

6 răspunsuri:
| MihaelaElena67 a răspuns:

La 16 ani poti conduce motocicleta de 125 cmc. Sau masina tot de 125 cmc. Preturile sunt tot pe acolo. La 18 ani poti achizitiona orice masina vrei tu! Iar la 21 ce motocicleta vrei tu. Adica cu un motor foarte mare

| suntserios a răspuns (pentru MihaelaElena67):

Masina de 125 nici nu cred ca exista, si restrictia la b1 e alta.

Motociclete de care vrea el poate conduce la 24 cand ia A sau la 20 cand are deja doi ani de A2 si poate lua A1. Aia cu 21 numa tu stii de unde ai scos-o

| RobertDr explică (pentru MihaelaElena67):

Ai un link catre legea care spune ca pot de la 16 ani cu 125 cmc la motocicleta?

| MihaelaElena67 a răspuns (pentru suntserios):

Sunt masini de 16 ani. Se numesc Aixam.

| suntserios a răspuns (pentru MihaelaElena67):

Aixam nu are 125cc si restrictiile pentru B1 fac referinta la puterea motorului si la greutatea masinii nu la capacitatea motorului

| MihaelaElena67 a răspuns (pentru suntserios):

Inseamna ca nu eram bine informat! Bine, multumesc. Succes