| Florin_Florin_1993 a întrebat:

Este motor in 4 timpi cilindree(cmc)50
Dar este posibil sa il pornesc la pedala fara baterie sau numai cu redresorul?

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Daca ai o baterie de msina mai bine ar fi. cu o pereche de clesti, ar fi cel mai nimerit, cu redresorul nu! Controleaza daca ai scanteie pe bujie daca nu, contacteaza-ma!

4 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Daca este pe carburatie,.se poate porni la pedala.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

S-ar putea sa porneasca fara baterie, dar nu garantez.
Sa nu faci prostia sa pui redresorul fara baterie, ai sanse mari sa prajesti instalatia. Daca ai o baterie uzata, pune-o pe aia, pune redresorul pe ea, apoi incearca sa-l pornesti.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

NU s-ar putea, SIGUR porneste fara baterie! Niciodata o baterie uzata pe scuter(poate doar de pe un scuter functional), costa cativa lei una noua, cand te gandesti ca vrei sa circuli trebuie sa scoti banu, daca nu TAXI! O baterie uzata pe un scuter, poate produce pagube mult mai mari decat ti-ai putea inchipui! Sa-ti si argumentez, o baterie noua costa mai putin decat CDI-ul, releul de incarcare si stator! Mai bine 20 de euro pe o baterie decat 100-120 de euro pe toate"maruntisurile" de mai sus!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Bateria uzata i-am recomandat-o pentru pornirea pe redresor, ca sa nu prajeasca instalatia (unele redresoare sar bine de 15v fara sarcina).
Nu prea am eu treaba cu scuterele, de aia nu eram sigur daca porneste fara tensiune cat de cat stabila. Mobra mea nu are deloc baterie si porneste fara probleme, dar la masina de exemplu, fara baterie (impinsa) nu porneste nici una.
Si mi-am adus aminte un caz pe doua roti, o motocicleta de 125cc nu a pornit impinsa fara baterie (desi avea explozii si scotea fum), dupa ce au alergat-o cateva ture bune de strada, i-au pus o baterie la nimereala si a pornit in cativa metri.