| anonim_4396 a întrebat:

Mai am putin si fac 18 ani, mai exact pe 24 Decembrie fac, pot da sala pana pe 30 Decembrie?
Traseul dupa cam la ce perioada se da dupa sala?
Sunt apucat de scoala de soferi de pe 24 Septembrie.
Legat de prima masina, am un buget de 2000 de Euro, ce masina sa aleg? Diesel sau benzina? Caut de maxim 2000cc motorul.
Astept si alte sfaturi, multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar mie îmi expiră buletinul la 19 ani, pe 24 Decembrie 2016...

| FlorinCiokan a răspuns:

Salutare. Daca ai terminat cu Legislatia si cu orele de condus poti sa dai sala chiar in ziua in care faci 18 ani sau a 2 a zi cel tarziu. Asta cand nu sunt sarbatori. Dar cred ca in 27-29 poti sa dai sala. Traseul eu zic ca prin 15 ianuarie te programeaza daca dai sala in 27-29. Cam dupa 1-2 saptamani te programeaza dar cu revelionul dupa 2 saptamani o sa fie sigur. happy Deci sala poti sa dai pana in 30. Traseul daca iei sala prin 10-17 ianuarie nu poti sti exact.
Legat de masina Absolut Diesel. Benzina in nici intr-un caz. Un Golf 3 Diesel break ar fi fain. Sau un Opel Vectra B Diesel. Astea le-am avut si mi-au placut. Le gasesti pana in 2000 euro. Bafta la sala! Invata pana nu mai poti laughing inveti odata si binewinking

| vladeusebiu a răspuns (pentru FlorinCiokan):

Ii expira buletinul prietene...

| FlorinCiokan a răspuns (pentru vladeusebiu):

Isi poate schimba buletinul acum.Il poti schimba inainte cu 2-3 saptamani. Si NU sunt de acord cu tine in legatura cu masini asa mici. Alea is cotețe de masini. Corsa, Matiz nu merita cumparate is de 2 lei si ramai cu ele pe cap. Si ce trebuie sa se invete? Daca nu stie sa conduca nu va lua permisu. Nu trebuie sa se invete laughing Va este frica de motoare de 2000 laughing) Altii inainte faceau 18 ani ca puteau sa faca Cat C+E si erau direct pe Camioane si TIR-uri.

| vladeusebiu a răspuns:

Nu o sa poti da sala dintr-un singur motiv iti expira buletinul si ca sa iti faci altul dureaza mai mult de 6 zile, deci o sa dai sala la anulhappy in ceea ce priveste masina cel mai bine e sa iti cumperi una mica pe benzina pana te inveti opel corsa, renault clio, sau golf 4 benzina sau opel astra benzina. nu te avanta la motor de 2000 din prima, eu in prima jumatate de an am condus un matiz.