| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani, am categoria B şi un buget de maxim 5000 de Euro.
Ce maşină să-mi cumpăr? Ce să aleg ca prima maşină? Să fie una mai ieftină sau una mai scumpă? Caut ceva de maxim 2000cc pentru taxe mici, diesel pentru consum mic şi un model foarte popular pentru a găsi rapid piese noi sau SH destul de ieftine.
Ce anume îmi recomandați?
Sau mai degrabă un maxim 1.6 benzină ar fi mai indicat?
Înmatriculată pe firmă sau pe pensionar de 75 de ani?
Ajutor!
Mulțumesc anticipat celor ce mă vor ajuta!

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu zic sa mergi pe Opel Astra.
Gasesti un H foarte bun in bugetul tau.
Daca vrei masina de oras 1.3 CDTI, daca vrei de calatorii mai lungi 1.9 CDTI sau 1.6 Twinport.
Varianta intre oras si excursii e 1.7 CDTI.
Piesele la Opel sunt ieftine, modelul e comun, si reusit.
Nu pot zice acelasi lucru despre Golf V, care e comun, dar... Nereusit.
Focus/Mondeo deja sunt o idee mai scumpe la intretinere, si mofturoase ca masini.
Masinile frantuzesti sunt exact ceea ce nu vrei tu: piese scumpe, si greu de gasit in dezmembrari.
Astra e cea mai ok, la raportul calitate/pret/performante/costuri.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Iar inmatricularea, cel mai bine e sa fie pe o persoana fizica, trecuta macar de 30, ideal pe la 40, dar pana in 70.
In caz de decesul persoanei de 75 de ani, e ceva mai complicat sa schimbi proprietarul masinii, fiind necesare decizii judecatoresti.

| Legend123 a răspuns:

Si eu am 17 ani si abia astept sa-mi iau masina, bugetul meu este tot ca al tau pana in 5000 de euro si masinile care imi plac si consider ca sunt bune pentru varsta asta sunt : golf 5, opel astra 2008 modelul sport in 2 usi, sau un bmw 320d. acum depinde si ce iti place tie

| RB26DETT a răspuns (pentru Legend123):

Cand va aud cu bmw-uri ma buseste rasul! Ai tractiune spate, specialistii nu recomanda masinile cu tractiune spate pentru incepatori! Mai ales BMW-urile care sunt scumpe la intretinere!

| Ciprian363636 a răspuns:

Iti recomand un golf 5 pe benzina.

| Faranume05 a răspuns:

Recomand Vw Golf 4 sau 5, Diesel-uri!
Sau BMW 320d model E46, ideea e sa cauiti un BMW ingrijit, nu alergat... vai de el.