| anonim_4396 a întrebat:

Părere Volkswagen Golf 1.9 TDI ALH?
Am un buget de maxim 3000 de Euro, iar această maşină va fi prima mea maşină, am 18 ani şi dețin categoria B.
Îmi place pentru că am auzit că acest motor este renumit pentru că se strică rar, iar piesele noi şi SH sunt foarte ieftine, maşina fiind cea mai populară maşină străină în România.
Îmi place şi pentru că are un consum de maxim 6% combinat, iar taxele anuale sunt mici, maxim 600 lei pe numele unui pensionar.
Deci, ce părere aveți de alegerea mea? Este sau nu cea mai bună alegere la un buget de maxim 3000 E? Dacă nu, care ar fi alte opțiuni mai bune?
Mulțumesc anticipat celor ce mă vor ajuta!

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

E o masina fiabila dar sa cauti una sub 200.000 km.

O masina la fel de fiabila si usor de intretinut este Astra G. Un exemplu ca la 3000 de euro gasesti Astra G an mai bun decat golf 4.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Au foarte multi km.
Si mie imi placeau, are un prieten una... Acum 2 ani era misto, tragea bine, consuma putin, apoi au inceput problemele.
La 140km/h da o eroare si scade puterea... Asta acum un an. Acum, am condus-o 30km intr-o seara, si n-am reusit sa trec de 100km/h, pe nicaieri. Si e masina intretinuta... Da rugina, au imbatranit arcurile, ESP-ul nu functioneaza de mult, instalatia de AC nici atat, geamurile electrice se strica si ele pe rand, cate unul pe an.
Iar ca masina, nu e asa grozava. Portbagajul e multumitor, dar pentru asta, pasagerii din spate au 10cm pentru picioare, si nici aia din fata nu stau mai bine. Suspensia e ieftina la intretinere, dar cand intri intr-o curba cu peste 70, deja vezi parapetii cu alti ochi.
Eu zic ca le-a trecut vremea.
Mult mai performant e un Ford Focus 1.8 TDDI (motor similar ALH-ului, foarte fiabil), iar ca buget, s-ar putea sa iesi mai ieftin. Fata de Golf nu au probleme electrice si electronice, sunt foarte spatioase, iar suspensia e de vis. Ai si stabilitate (masina e foarte aerodinamica), si mai ales, confort, fiind suspensie cu brate independente si pe spate.

| OldSoul a răspuns:

Da intr-adevar e o alegere buna, este cel mai fiabil motor ALH-ul, si consumul taxele, sunt acceptabile.
Acum personal asi alege o VW Bora, tot cu aceelasi motor, dar depinde de gusturi.
PS:Nu uita ca pe langa masini, o mai ai de inmatriculat de platit taxele, eventual de facut schimbul de ulei si de distributie.
Sunt sigur ca te va costa peste 3000 de euro toate acestea.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Sunt vechi si de demult. Gandeste-te ca suntem in anul 2015, mergem pe 2016. O masina din anul 2006-2008 deja e veche, daramite una din 2001, 2002, 2003...
Este o masina populara in Romania mai ales pe la sate, ca lumea n-are bani. Asta nu inseamna ca e mare scula de bascula.

| mariamot a răspuns:

Exista masini si exista Mercedes! Iti poti lua unul mai vechi si oricum e mai bun decat ultimul Golf aparut! E tabla tare pe ele etc. Multe chestii conteaza nu doar designul!

| Alexandruuu16 a răspuns:

Merita sa iti iei. sunt chiar niste masini reusite happy mai ales alh e cel mai reusit motor! incearca sa gasesti sa fie sub 250.000 km. cred ca gasesti undeva pe la 2500-2700 inmatriculat. opelu/mercedesul e mai costisitor la intretinere!