| Daviddamiean a întrebat:

Am observat ca de o bucata de timp masina imi consuma ceva mai mult, a4 b8 2.0 tdi 120 cp. Tot de ceva timp am o problema cu termostatul, nu mi urca la 90 de grade, undeva la 70 maxim si nu prea sta. Am facut plinul si am dat km de la 0 sa vad cam cati km fac cu rezervorul full. Aveam un range de 960 km cand am facut plinul(mentionez ca e de 63 rezervorul) si totusi e ciudat ca, consumul mergand normal vireaza undeva pe la 6.2-7 depinde. Am facut cam 550 de km si mai pot face cam 300, total undeva la 850 de km, bine asta nu e o regula cu range ul dar totusi cred ca imi consuma cam mult, poate fi din cauza termostatului ca motorul este poate suprasolicitat? Sau totusi nu e daca in bord nu am consum mare. Orium urmeaza sa schimb termostatul.

Răspuns Câştigător
| ReZiSTorr a răspuns:

E simplu.Studiez ingineria auto la Cluj Napoca. Termostat stricat=> motorul nu se incalzeste suficient=> uzura MARE in motor => consum mare.Schimba termostatul si o sa fie totul ok.Schimba-l cat de repede poti deoarece produci uzura mare in motor iar in timp vei pierde putere si vei distruge si alte componente.

| Daviddamiean explică (pentru ReZiSTorr):

Urmeaza sa-l schimb. Totusi din ce am mai auzit, cand e problema cu termostatul ca nu sta apa, nu baga caldura, mie imi baga caldura normal, si rece si cald, cald nu la maxim ci si la 24-26 de grade. Mersi mult!

| ReZiSTorr a răspuns (pentru Daviddamiean):

Am un Passat din 2001 iar temperatura motorului e undeva la 70-80 de grade cand el trebuie sa stea la 90.Baga caldura de n-ai vazut si rece la fel, dar am consumul cam mare.Schimba termostatul