| DarrelL1999 a întrebat:

Salut, am si eu cateva intrebari legate de achizitia unei masini (prima masina).
La anul' in aprilie fac 18 ani si vreau sa imi cumpar masina.
Nu sunt foarte sigur, este prima masina si va dati seama ca nu vreau sa fac o alegere gresita sa regret asta mai tarziu.
Nu ma pot decide intre un BMW Seria 5, 520, E60 sau 525.
Am un buget in jur de 6.000 euro.
Am citit, si citit... o gramada, ba ca la 520 nu stiu ce are motorul 2.0, ba ca 525 are nu stiu ce... fel si fel de lucruri.
Acuma, eu sincer as dori sa cumpar un 525, arata bine si simt asa ca..."imi face cu ochiul" laughing
Multi spun ca 525 are consum mare, taxa mare... motorul nu stiu ce mai zic cum ca nu trage destul sau nu e ok din diverse motive iar 520 are taxa mica dar tot asa. Totul este legat de motor si eu nu stiu ca is incepator nu le am nici cu mecanica.
As vrea daca puteti sa ma ajutati sa imi spuneti si mie, consumurile, in oras si in afara, (Stau in Gaesti, un oras mic, nu foarte mare trafic), sa imi spuneti daca e ok un motor la 525 2.0 diesel, nu vreau masina de curse, sa am 200 cp, vreau o masina pentru mine, sa ma multumeasca pe mine dar sa nu ma omoare atunci cand platesc taxele intelegeti. Sa stiu daca o sa trebuiasca sa fac prea des schimb-uri la masina, cam cat ar costa toata plata pe un an asa in mare parte pentru ca va dati seama, nu pot sa cumpar o masina si sa nu am bani sa o intretin iar dupa sa o dau cu un pret mai mic.

Astept raspunsurile voastre / parerile / sfat-uri, as dori sa nu vad raspunsuri rautacioase sincer.
Multumesc!winking big grin

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Incepator + cazan de bmw cu propulsie nu e niciodata alegerea cea mai buna.
Plus masina din momentul din care ai cumparat-o s-a devalorizat si mananca bani, mai ales daca e o marca premium. Asa ca BMW cea mai proasta alegere pentru un incepator care nu "vrea curse" ci economie.

| DarrelL1999 explică (pentru suntserios):

Ok, dar totusi nu mi-ai raspuns intrebarilor / nelamuririlor mele de mai sus.
P.S si tu ce masina zici sa imi iau daca ''incepator + cazan de bmw cu propulsie'' nu este o alegere buna?

| DarrelL1999 explică:

@suntserios, ok, as prefera sa imi raspunzi totusi la intrebarile de mai sus, nu prea m-ai lamurit.
P.S tu ce masina zici sa cumpar?

| boby123 a răspuns:

Sincer eu fiind un om docil ce imi dai aia conduc prefer sa conduc un diesel.Dar de 6000e iti recomand o nenorocire de audi a4 1.9tdi nu tu taxe mari nu tu consum mare si te duce mult motorul ala de 1. 9tdi la Bmw la 2.0 se duce arborele sau fulia fiindca sunt din aluminiu.La audi 1. 9tdi fulia e din otel.Iar la Bmw 2.5 in general problemele pleaca de la injectoare si se termina pe la pistoane.Deci raspunsul meu final ar fi un Audi 1.9 tdi din 2004 si aia e.

| DarrelL1999 explică (pentru boby123):

Mai... nu prea imi place mie audi, nici din bmw-urile de mai sus nu ar fi ok sa iau, ma gandeam la 320 sau golf 5 GTD sau GTI care este mai bun dar si la pret.

| coltar a răspuns:

Tinere eu iti recomand ca cei 6000 de euro sa-i investesti in profesori buni pentru meditatii de calitate ce sa-ti asigure un viitor frumos pe baza unei facultati de perspectiva.Acum nu vrei altceva decat sa-ti iei un cazan ca sa dea bine la pitipoance si prieteni care oricum iti vor cataloga achizitia "un cazan" si intr-un tarziu te vor uita. Daca vei urma acest sfat te vei bucura mai tarziu de un BMW nou-nout si de invidia pritenilor iar pitipoancele te vor "cadea" ciorchine.Sunt rautacios?

| DarrelL1999 explică (pentru coltar):

Lucrurile nu sunt atat de simple, eu nu mai am timp sa urmez o facultate... este mai complicat. Vreau sa cumpar o masina buna fiabila, sa fie frumoasa si sa ma angajez. (salariu maricel).
Nu, nu ai fost rautacios, apreciez ca mi-ai dat acest sfat.